Capital.ba

Cvijanović: Od domaćih izvora 93,5 miliona KM, iz stranih mnogo više

11.06.2014. / 17:33

zeljka cvijanovicBANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas da će se po osnovu solidarnog doprinosa, povećanja naknada za resurse za proizvodnju električne energije i povećanja poreza na motorna vozila i oružje, godišnje prikupiti 93,5 miliona KM, dok će se iz povoljnih međunarodnih kredita i donacija obezbijediti mnogo više sredstava. 

Ona je dodala da se trenutno ne može tačno znati koliko će sredstava iz drugih izvora biti prikupljeno za sanaciju posljedica poplava, jer su u toku pregovori sa međunarodnim finansijskim institucijama.

“U ovom momentu možemo da kažemo šta nam je EU u prvoj fazi rekla da će staviti na raspolaganje, a šta u prvoj fazi može da preusmjeri Evropska banka za obnovu i razvoj ili Evropska investiciona banka, ali mi još nemamo podatke kako će to izgledati u ukupnom zbiru”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.

Ona je dodala da će se sa ovim institucijama dalje razgovarati nakon izrade dokumenta o procjeni štete, na osnovu čega se očekuje značajan priliv sredstava.

“Da li će ona proći kroz Fond ili će se direktno implementirati u određene projekte na lokalnom nivou, nama je nebitno, bitno je da se projekti realizuju, a uvijek ćemo imati zbirnu cifru”, rekla je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, doprinos solidarnosti projektovan je da se primjenjuje godinu dana, a ostali izvori finansiranja na duži period, s obzirom da su se vodili pregovori da se određeni krediti ugovaraju sa rokom otplate od 25 ili 30 godina.

“Fond će trajati sedam godina, u tom periodu će se raditi sanacija, a nakon toga postoji uobičajena procedura za kreditno zaduživanje”, rekla je premijer Srpske.

Ona je navela da će u prvoj fazi rada Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske u trajanju od jedne godine podrška biti obezbijeđena solidarnim sredstvima građana, zbog čega je potrebno da se on zove solidarnim.

“Ključna stvar je obnova, a ne solidarnost, jer je solidarnost mehanizam da dođemo do obnove, koja će se realizovati mnogim različitim instrumentima. Međutim, mnogo je važno da razumijemo da smo u ovom periodu solidarni”, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da su fiskalna opterećenja definisana Fondom solidarnosti za obnovu minimalna i da je važno da je postojala dobra komunikacija Vlade sa socijalnim partnerima, koji su i sami nudili da snose određene troškove.

“Ovo je vrijeme u kojem ćemo svi morati da osjetimo posljedice poplava i ovo je prilika da se institucionalno inauguriše princip solidarnosti”, napomenula je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je rekla da će se moći pratiti uplate doprinosa, te izrazila očekivanje da će neki poslodavci preuzeti i dio obaveze svojih radnika. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!