Capital.ba

Citigroup dobio novu upravu

06.11.2007. / 9:45

NEW YORK, Predsjednik uprave i izvršni direktor američkog bankarskog diva Citigroupa Čarls Prins podnio je ostavku na svoje dužnosti, a banka je objavila da bi zbog posljedica krize na tržištu drugorazrednih hipotekarnih kredita mogla biti prisiljena da otpiše imovinu u vrijednosti 11 milijardi dolara.
Za novog predsjednika Uprave Citigroupa imenovan je bivši američki ministar finansija Robert Rubin, a čelnik Odjela za poslovanje u Evropi sir Vin Bišof preuzeo je funkciju vršioca dužnosti izvršnog direktora banke.
Banka očekuje da će zbog posljedica krize na američkom tržištu drugorazrednih hipotekarnih kredita biti prisiljena da otpiše imovinu u visini pet do sedam milijardi dolara nakon oporezivanja, a taj iznos bi mogao dostići od osam do 11 milijardi dolara prije plaćanja poreza. Taj otpis će se nadovezati na isti potez od prije tri sedmice kada je Citigroup zbog posljedica krize na tržištu hipotekarnih kredita, gubitaka na zajmovima i ostalih dugova otpisao imovinu u visini 6,5 milijardi dolara.
U banci očekuju da će obnoviti uobičajeni nivo kapitala do kraja juna sljedeće godine, iako su do prije nekoliko dana očekivali da bi im to moglo poći za rukom već početkom 2008. godine. Usprkos krizi Citigroup ne namjerava da snizi tromjesečnu dividendu s važećeg nivoa od 54 centa po akciji.
Prinsova ostavka označava kraj njegovog burnog četvorogodišnjeg mandata, obilježenog radikalnim promjenama u Upravi, dvojbama oko poslovne strategije i rastom dugova koje su uzrokovali loši krediti i hipoteke. Citigroupovi problemi podstakli su i zahtjeve za podjelu te banke, uz obrazloženje da se njome vrlo teško upravlja.
Novoimenovani predsjednik Uprave Rubin zaposlio se u Citigroupu 1999. nakon što je više od četiri godine obavljao dužnost ministra finansija. Bio je i predsjednik izvršnog odbora Citigroupa, a dugo i Prinsov savjetnik, ali je bio fokusiran na strategiju, a ne na svakodnevno poslovanje. Prije nego što je postao član Kabineta Bila Klintona, Rubin je proveo 26 godina u investicionoj banci Goldman Sachs & Co, gdje je, između ostalog, obavljao i dužnost kopredsjednika Uprave.
Citigroup je posljednja u nizu velikih banaka u kojima su ceh kreditnoj krizi platili čelni ljudi. Prije pet dana i druga velika američka banka Merrill Lynch otpustila je svog izvršnog direktora Stenlija O'Nila nakon što je bila prisiljena da otpiše imovinu u visini 8,4 milijarde dolara. Ove godine velike promjene u Upravi proveo je još jedan investicioni div, Bear Stearns Cos, i švajcarski UBS.
Ostavke bankara srušile berze
Svjetska finansijska tržišta suočena su sa daljim padom vrijedosti akcija nakon ostavke prvog čovjeka Citigroupa i neizvjesnosti koja je zahvatila američki bankarski sektor.
Vrijednost akcija na berzama u Aziji opala je nakon što je u posljednjih nekoliko dana svoju funkciju napustio drugi veliki bankar sa Wall Streeta. Privredni indeks Hang Seng pao je u Hong Kongu za pet odsto, dok je vrijednost japanskog indeksa Nikkei skliznula za 1,5 odsto.
Indeksi su pali i u prvim časovima jučerašnjeg trgovanja na berzama u Londonu, Parizu i Frankfurtu.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!