Capital.ba

Ćirović: Beogradska berza je iza zagrebačke i ljubljanske

02.12.2012. / 17:16

BEOGRAD,  Beogradska berza je treća po obimu prometa i po tržišnoj kapitalizaciji u regionu bivše Jugoslavije, iza zagrebačke i ljubanske, rekao je u intervjuu Tanjugu Zoran Ćirović, predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Srbije.

Po broju transakcija obavljenih na regionalnim berzama hartija od vrijednosti Srbija je na prvom mjestu, ali taj pokazatelj ne znači mnogo, s obzirom da na njega utiče trgovina besplatno podijeljenim akcijama, kaže on.
Ćirović tvrdi da je tržište kapitala u Srbiji dosta plitko i nedovoljno likvidno.
“Za to postoji više razloga – i dalje imamo vrlo mali broj hartija od vrijednosti na tržištu, trguje se dominantno akcijama, u nekom procentu i obveznicama. Tu imamo i obveznice stare devizne štednje”, naveo je Ćirović.
On je istakao da bi bilo dobro da i neke kompanije iz realnog sektora krenu sa emisijom korporativnih obveznica, ukazavši da su izvjesni pomaci napravljeni u emisiji municipalnih obveznica, u Novom Sadu i Pančevu.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti je naglasio da nove zakonske odredbe daju veće mogućnosti za trgovanje različitim finansijskim instrumentima.
Dobro je što na Beogradskoj berzi postoje i preduzeća koja su prošla kroz proces privatizacije, rekao je Ćirović ocijenivši da izgled tržišta ne mogu da odslikavaju preduzeća male i srednje veličine.
“Za tržišnu fizionomiju je neophodno da akcije najvecih kompanija budu tu. Srbija mora da ima na tržištu nekoliko velikih kompanija, poput Telekoma, NIS -a, EPS-a, Aerodroma”, ukazao je Ćirović.
Prema njegovim riječima, dolazak takvih preduzeća na berzu ne podiže samo kvantitativno promet i obim trgovanja, već i kvalitativno utiče na korporativno upravljanje.
On je izrazio nadu da će trgovina akcijama Telekoma početi vrlo brzo.
Prema njegovim riječima, izlazak EPS-a na berzu ne treba očekivati tako skoro kao Telekoma.
Kada je riječ o EPS-u situacija je drugačija jer se to preduzeće još nije korporativizovalo, odnosno nije svoj osnovni kapital iskazalo u akcijama određene nominalne vrijednosti, kaže Ćirović.
“Neophodno je da prvo EPS prođe kroz fazu korporativizacije, dakle, da se organizaciono i u smislu pravne forme pripremi da može da izađe na berzu”, ističe Ćirović.
Govoreći o situaciji na regionalniom berzama, on je rekao da je vrlo slična kao u Srbiji.
“Recesija je u cijeloj Evropi. Značajno su opali prometi za po sedam, osam, devet puta u odnosu na 2007. i 2008. godinu, ne samo u Beogradu, nego svuda”, precizirao je Ćirović, ukazavši da se ipak primjećuje blag oporavak.
On, međutim, tvrdi da je situacija na najvažnijim svjetskim berzama akcija znatno bolja nego u našem regionu i kao razlog navodi da u uslovima globalne krize investitori prvo napuštaju najrizičnija tržišta.
Ćirović je ocijenio da ohrabruje to što je emisija evroobveznica Srbije vrlo dobro prošla, što je postignuta povoljna kamatna stopa sa stanovišta države i ostvarena visoka tražnja, koja je više puta nadmašivala ponudu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!