Capital.ba

Cijene sirove nafte pod uticajem geopolitičkih kretanja

21.02.2012. / 12:03

BEČ, Loše vremenske prilike i vrlo niska temperatura u velikom dijelu Evrope podstakli su rast cijena sirove nafte početkom februara, ali i zaoštravanje odnosa između EU i Irana.

Ekonomski analitičari smatraju da je, uz to, posljednjih nekoliko dana zaoštravanje odnosa između Evrope i Irana izazvalo  dodatni pritisak na cijene, pa je cijena sirove nafte tipa “brent” dostigla 120 dolara po barelu, što je najviši nivo u posljednjih devet mjeseci, dok je još krajem januara bila niža za oko 10 dolara po barelu.

Iran je obavijestio da je sklopio ugovor o snabdijevanju naftom novog kupca /Kine/, dok se snabdijevanje Francuske i Velike Britanije prekida, čime je preduhitrio odluku EU o zabrani uvoza nafte iz Irana, koja je na snagu trebala stupiti 1. jula.

Podršku rastu cijena daju i dobri ekonomski pokazatelji u SAD i Kini, te optimizam vezan za drugi paket pomoći Grčkoj koji je odobren. S druge strane, cijene sirove nafte tipa “WTI” zabilježile su znatno blaži rast, popevši se tek nešto iznad 104 dolara po barelu, što je oko pet dolara više nego na kraju januara.

Prema očekivanjima Međunarodne agencije za energiju /IEA/, globalna potražnja za naftom bi u ovoj godini mogla porasti za blagih 0,9 odsto u odnosu na 2011. godinu. Pri tome, veća potražnja se očekuje od privreda u razvoju, prije svega Kine i Brazila – ocjenjuju RBA analitičari.

S obzirom na vrlo blagi rast potražnje za naftom, RBA analitičari ne očekuju pritiske na rast cijena nafte s te strane. Međutim, cijene nafte snažno zavise o geopolitičkim kretanjima, pa je moguća pojačana volatilnost cijena s obzirom na nestabilnu situaciju na Bliskom istoku.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!