Capital.ba

Cijena struje na berzama divlja, evropske države najavljuju subvencije

21.08.2022. / 10:10

BERLIN Transport gasa Sjevernim tokom biće obustavljen od 31. avgusta do 2. septembra zbog planiranih tehničkih radova, saopštio je Gasprom.

cijena gasa

FOTO: Pixabay

Do kraja iduće godine norveška elektromreža neće naplaćivati tarife za prenos struje. I druge države pokušavaju da subvencijama pomognu građanima – ali ni to i ne ide lako jer cijene na berzama divljaju.

Njemačka industrija koja u velikoj mjeri zavisi od gasa: proizvođači staklenih boca, čelika, lijekova, hemikalija, pa čak i perionice veša, već imaju probleme i strepe od prekida rada. Kažu, i prije briselskog dogovora o štednji srezali su potrošnju, a za prelazak na drugo gorivo treba im vrijeme.

“Troškovi su ogromni, takve mjere, to nije nešto što možemo da sprovedemo za pola godine ili godinu dana. Preduzeli smo razne mjere i već uštedjeli i do 20 odsto gasa, možemo da upravljamo elektranom samo ako imamo obezbjeđeno snabdijevanje. Ne možemo djelimično da zatvorimo postrojenje, za nas je to uključeno ili isključeno”, rekao je Jan Ekerskorn, direktor kompanije “Cinkpauer Mekenhajn”.

Baltička berza struje ove sedmice je eksplodirala – struja u jednom času dostigla cijenu od neverovatnih 4.000 evra za megavat-sat.

Prosječna cijena za Litvaniju bila je rekordnih gotovo 830 evra, pa je zemlja pozvala regulatore Evropske unije da reaguju na tržištu električne energije. U strahu od još veće krize, preduzeća su zatražila od vlade da ograniči cijenu i izvoz.

“Treba pokrenuti ovaj problem na evropskom nivou. Ali ovo je samo jedan faktor. Drugi faktor je što trenutno, jednostavno fizički ne proizvodimo dovoljno struje. Država bi mogla da sve kapacitete i one što malo više zagađuju, kao što su gas i mazut – vrati na tržište”, naveo je Andrijus Romanovskis, predsjdnik litvanske poslovne konfederacije.

U Švedskoj najavljuju veće subvencije za struju kako bi zaštitili potrošače.

“Šveđani mogu biti sigurni da ćemo podržati domaćinstva i preduzeća, posebno ona koja su najteže pogođena. Želimo da uvedemo maksimalnu cijenu električne energije, a to znači, najmanje 30 milijardi švedskih kruna za refundaciju struje za domaćinstvima”, rekla je premijerka Švedske Magdalena Anderson.

Ekonomisti ocenjuju da je povećanje dotacija kontraproduktivno, jer će dovesti samo do veće potrošnje struje. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!