Capital.ba

Cijena maline se još ne zna

08.07.2014. / 14:00

malineSREBRENICA, Berba i otkup maline u opštinama srednjeg Podrinja u punom je jeku, a otkupna cijena još nije poznata.

Na području Bratunca i Srebrenice ima više registrovanih otkupljivača maline i hladnjača, a kao i svake godine pojavljuju se i nakupci iz drugih krajeva, ali još niko ne objavljuje cijenu po kojoj će preuzeta malina biti plaćena.

Uzgajivači se nadaju da će im otkupljivači isplatiti preuzetu robu kada bude utvrđena cijena za koju očekuju da će biti bolja nego lani i da će se kretati od 3,5 do četiri KM po kilogramu.

Oni ističu da su i prethodnih godina slično radili i da većinom sarađuju sa poznatim partnerima.

Načelnik za privredu opštine Bratunac Radenko Radović kaže da su rod i kvalitet maline dobri na parcelama koje nisu bile zahvaćene poplavama, ali da su znatne površine zasađene ovom kulturom bile pod vodom.

U opštini Bratunac, na čijem području se proizvede najviše maline u BiH, kažu da je oko 50 dunuma malinjaka potpuno uništeno i za njihove vlasnike biće obezbijeđene besplatne sadnice i druga pomoć da na jesen zasade nove plantaže.

Mnogi uzgajivači, ali i agronomi u Bratuncu i Srebrenici tvrde da se suše plodovi maline i stabljike u malinjacima u kojima se u periodu poplava zadržala voda nekoliko dana.

Oni navode da je na tim plantažama rod i kvalitet maline duplo slabiji nego u malinjacima koji nisu bili potopljeni i vjerovatno će doći do potpunog sušenja stabljika, pa će vlasnici biti prinuđeni da podižu nove zasade ukoliko žele i dalje uzgajati malinu, koja je mnogim domaćinstvima u ovom kraju jedini izvor prihoda.

Zemljoradnička zadruga “Srebrenica” prošle godine na svojim plantažama ubrala je više od 20 tona organske maline.

Ova zadruga je izgradila vlastitu hladnjaču i lani se počela baviti otkupom maline od kooperanata, objavivši otkupnu cijenu nekoliko dana nakon početka berbe što je primoralo i ostale otkupljivače da objave otkupnu cijenu maline da bi obezbijedili planirane količine maline.

Direktor ove zadruge Ivan Todić danas je rekao Srni da ove godine nisu u stanju da kažu cijenu, jer se cijena maline na ovom području “vezuje” za cijenu u susjednoj Srbiji, gdje se najveći dio roda isporučuje, ali da tamo još nije objavljena.

Todić ističe da su malinjaci pretrpjeli velika oštećenja od snijega, vjetra i poplava, ali da je zadruga proširila zasade i da, ukoliko ne bude novih vremenskih neprilika, očekuje veći prinos maline nego prošle godine na vlastitim plantažama.

U Zemljoradničkoj zadruzi “Srebrenica” očekuju i veći prinos kod kooperanata od kojih otkupljuju malinu i čiji se broj znatno povećao, jer su se uvjerili u ozbiljnost i odgovornost ove zadruge prema partnerima.

“Uzgajivači nemaju izbora, jer je riječ o kvarljivoj robi i prinuđeni su da isporučuju malinu poznatim kupcima i vjeruju im da će isplatiti preuzete količine kada bude utvrđena cijena”, ističe Todić.

On tvrdi da će ova zadruga, koja otkupljuje malinu u Srebrenici i na većem dijelu bratunačke opštine, isplatiti preuzete količine kolika god bude njihova cijena i da očekuje da će ona biti približna, a možda i nešto veća od prošlogodišnje, koja je iznosila 3,3 KM po kilogramu.

Prema Todićevoj ocjeni, kvalitet maline u malinjacima koji nisu bili poplavljeni veoma je dobar, kako sorte “vilamet” čija se berba privodi kraju, tako i sorte “miker” i kupine čija berba tek počinje.

“Ako vremenski uslovi budu povoljni do kraja berbe, i uzgajivači i otkupljivači maline imaće solidnu zaradu”, naveo je Todić. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!