Capital.ba

Cijena kvadrata u Beogradu ne prestaje da raste

07.03.2021. / 10:00

BEOGRAD – Investitori navode i da cijenu uvećavaju sami imućniji klijenti kojima je stvar prestiža da kupe nekretninu u elitnim zonama.

foto: Nezavisne novine

Ako je suditi po cijenama nekretnina u nekim elitnim naseljima u Beogradu ni kriza izazvana pandemijom korona virusom nije ispraznila džepove bogatih kupaca koji su spremni da daju i 10.000 evra za kvadrat, što je suma za koju se u nekim dijelovima Srbije može kupiti i pristojan jednosoban stan.

Da je to tako pokazuju i podaci Republičkog geodetskog zavoda po kojima je najskuplji kvadrat prodat za 9.632 evra i to u Beogradu na vodi.

Iz istih podataka se vidi i to da tržište nekretnina ni “virus” nije zarazio, jer je vrijednost u 2020. godini u odnosu na 2019. uvećana za 100 miliona evra i iznosi 4,2 milijarde evra.

Ono što je uočljivo to je da iako u 2020. godini cijena gradnje nije porasla, došlo je do skoka cijene  kvadrata i to na “prestižnim” lokacijama jer ih nema u izobilju, a tražnja je velika.

Zbog toga se investitori utrkuju za zemljištem u ovim luksuznim zonama, koje je dostiglo vrednost i preko 1.000 evra po kvadratu, što značajno uvećava i tržišnu vrednost stana.

Da je to tako pokazuje i stan sa opštine Stari grad, gde je u ulici Kralja Petra, kvadrat prošle godine plaćen 4.452 evra.

Pošto takvih starih stanova nema mnogo, izvjesno je da će investitori tragati za zemljištem kako bi izgradili nove, koji su po pravilu i luksuzno opremljeni i traže se više nego što se grade, pa im je to pun pogodak za dobru zaradu.

Investitori navode i da cijenu uvećavaju sami imućniji klijenti kojima je stvar prestiža da kupe nekretninu u elitnim zonama.

“To praktično znači da je neka nova elita spremna da plati enormnu cenu kvadrata u Beogradu na vodi, jer je to postala stvar “prestiža” da tamo posedujete nekretninu. Investitori to koriste, pa i “prestiž” uračunavaju u kvadrat, a taj prestiž podrazumeva i kvalitetnu gradnju, ali i luksuznu opremu stanova, prvoklasnim i uvoznim materijalima, poput podova, keramike, stolarije. Naravno, pored Beograda na vodi i dalje su primamljivije nekretnine na Dedinju, Senjaku, Starom Gradu, Vračaru, ali je i tamo sve manje zemljišta pa je gotovo izvesno da ako potražnja bude kao prošle godine, kvadrati će na ovim lokacijama poskupeti”, objašnjava jedan veliki investitor iz Beograda.

 On dodaje da dodatni razlog da će cijene kvadrata na tim elitnim lokacijma, ali i drugim, “skočiti” jer je građevinski materijal poskupio.

“Ta poskupljenja nisu mala jer je gvožđe poskupelo 40 posto, armaturna mreža isto toliko, a povećane su i cene čeličnih limova, termoizolacionih materijala i stolarije za 20 posto. Zbog toga su u februaru već zabeležene neke korekcije naviše za stanove u izgradnji u elitnim naseljima, koje su u prosjeku veće od pet do deset odsto jer investitori svoje troškove prevaljuju na kupce. Beograd na vodi je drastičan primjer gdje u februaru cijena kvadrata se kretala između 9.800 i 10.000 evra po kvadratu”, navodi naš sagovornik. Mondo

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!