Capital.ba

Čičković: Prosječna neto plata isplaćena u maju 818 KM

24.06.2014. / 13:24

cickovicBANJALUKA, Prosječna neto plata zaposlenih u Republici Srpskoj u maju iznosila je 818 KM, a bruto plata 1.316 KM, rekla je danas direktor Republičkog zavoda za statistiku Radmila Čičković.

Ona je navela da je najviša isplaćena plata u području finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja – 1.276 KM, dok je najniža u području administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti – 497 KM.

Čičkovićeva je na konferenciji za novinare u Banjaluci navela da su cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u maju bile niže za 0,1 odsto u odnosu na april.

Govoreći o broju zaposlenih u industriji, Čičkovićeva je rekla da je u maju veći za 1,5 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, za 1,4 odsto u odnosu na prosječan mjesečni broj zaposlenih u 2013. godini, dok je za 0,1 odsto manji u odnosu na april.

Prema njenim riječima, broj zaposlenih u industriji od januara do maja ove godine veći je za 1,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Republika Srpska je u maju ostvarila izvoz u vrijednosti od 205 miliona KM, dok je uvezla robu u vrijednosti od 431 miliona KM.

Od januara do maja ostvaren je izvoz u vrijednosti od milijardu i 64 miliona KM, što je za 4,3 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, dok je uvoz iznosio milijardu i 881 milion KM, što je za 5,3 odsto više u odnosu na isti period 2013. godine.

Procenat pokrivenosti uvoza izvozom za prvih pet mjeseci iznosio je 56,5 odsto.

Čičkovićeva je dodala da je Srpska najviše izvozila u Italiju i to u vrijednosti od 195 miliona KM, što je 18,3 odsto od ukupnog ostvarenog izvoza, te u Srbiju 153 miliona KM, odnosno 14,4 odsto.

U istom periodu, najviše se uvozilo iz Rusije i to u vrijednosti od 439 miliona KM, odnosno 23,3 odsto od ukupno ostvarenog uvoza, te iz Srbije u vrijednosti od 288 miliona KM, odnosno 15,3 odsto.

Od januara do maja najviše su se izvozila naftna i ulja dobijena od bitumenoznih minerala, osim sirovih, u ukupnoj vrijednosti od 101 milion KM, što čini 9,5 odsto od ukupnog izvoza.

Najveće učešće u uvozu ostvaruju nafta i ulja dobijena od sirovih bitumenoznih minerala, sa ukupnom vrijednošću od 431 milion KM, što iznosi 22,9 odsto od ukupnog uvoza.

Govoreći o statističkim pokazateljima kada je riječ o krivičnim prijavama, Čičkovićeva je navela da je prošle godine riješena 11.901 krivična prijava podnesena protiv punoljetnih lica, što je za 4,4 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu.

“Broj optuženih je smanjen za sedam odsto, a broj osuđenih lica za pet odsto”, navela je Čičkovićeva.

Kada je riječ o maloljetnicima, prošle godine riješeno je 277 krivičnih prijava, što je za 21,5 odsto manje u odnosu na 2012. godini, dok je broj izrečenih krivičnih sankcija veći za 5,9 odsto.

Ona je dodala da su najčešće izricane presude za punoljetna lica bile uslovna zatvorska kazna 54,4 odsto, novčana kazna 20,9 odsto i zatvorska kazna 18,4 odsto.

“Maloljetnim licima u prošloj godini, izricane su samo vaspitne mjere, od kojih pretežno mjere upozorenja i usmjeravanja 51,8 odsto, ali i mjere pojačanog nadzora 44,4 odsto”, rekla je Čičkovićeva i dodala da kazna maloljetničkog zatvora nije izrečena ni u jednom slučaju.

Ona je navela da su krivična djela protiv imovine, krađe i teške krađe bila najzastupljenija i kod maloljetnih i punoljetnih počinilaca. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!