Capital.ba

CG: Visoke kamate guše ekonomiju

28.02.2012. / 10:10

PODGORICA, Bankarski sektor u Crnoj Gori je 2011. godinu završio s gubitkom od 3,2 miliona evra, što je “znatno manje” nego u prethodnoj godini.

U saopštenju Centralne banke je ocijenjeno da u bankarstvu postoje određeni rizici, ali da je taj sektor “stabilan”, kao i da visoke bankarske kamate predstavljaju “izuzetno veliki pritisak na konkurentnost crnogorske ekonomije”.
Zato će Centralna banka, kako je upozoreno, u narednom periodu pratiti operativne troškove banaka, odnosno, njihov uticaj na visinu kamatnih stopa.

Na sjednici Savjeta CB, takođe je ocijenjeno da zabrinjava i visina javnog duga Crne Gore, a ne samo dinamika njegovog rasta.

Kao rizici u crnogorskoj ekonomiji, navedeni su nelikvidnost privrede i slab oporavak agregatne tražnje, što, kako je saopšteno, stvara “visok nivo neizvjesnosti” za oporavak.

To, prema ocjeni CB, može dovesti do niže stope realnog rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj godini.

Savjet je podržao prijedlog izmjena Zakona o platnom prometu, kojim će se omogućiti da Centralna banka na svom internet sajtu objavljuje podatke o pravnim licima i preduzetnicima, posebno o iznosu i dužini blokade njihovih računa. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!