Capital.ba

CG: Posljednje tri godine otpušteno 500 medijskih radnika

02.05.2015. / 15:38

imagesPODGORICA, Sindikat medija Crne Gore, povodom 3. maja, Međunarodnog dana slobode medija, pozvao je članstvo i sve zaposlene u medijima da sutra od 11.55 do 12.00 časova simboličnom akcijom “Pet minuta gromoglasne tišine” upozore čitaoce, gledaoce i slušaoce na svoj sve lošiji položaj i iskažu solidarnost sa kolegama i koleginicama.

Iz Sindikata ističu da je smanjenje broja zaposlenih u medijima nastavljeno i ove godine, a da je tokom posljednje tri godine otpušteno najmanje 500 medijskih radnika.

“Nastavljen je i trend zatvaranja medija, ugašeni su NTV `Montena` i `Blic Montenegro`, dok je u radiju `Elmag` uveden stečaj, broj zaposlenih u dnevniku `Pobjeda` je prepolovljen nakon prošlogodišnjeg stečaja, a slično je stanje i u brojnim komercijalnim medijima koji su, u velikom broju, pred stečajem”, navodi se u saopštenju Sindikata medija.

U saopštenju se dodaje da crnogorski mediji sve teže posluju i vlasnici teret krize i dalje prebacuju na zaposlene smanjenjem ionako niskih plata, otpuštanjem i izbjegavanjem ugovora na neodređeno vrijeme.

“Veliki broj zaposlenih u medijima osiguran je na minimalne zarade, dok ostatak novca primaju `na ruke`, poreze i doprinose malo koji medij uplaćuje zaposlenima iako ih primoravaju da rade prekovremeno i tokom praznika što im novčano ne nadoknađuju. Prosječna zarada u sektoru medija je ispod državnog prosjeka i ne omogućava pristojan život”, naglašavaju iz Sindikata medija.

Prema posljednim podacima Centralne banke Crne Gore, najmanje 15 medija ima blokiran račun, neki od njih i godinama. “Rad tih medija je otežan i sve to u narednom periodu može dovesti do gašenja još nekih medija i nove serije otkaza”, navodi se u saopštenju.

Sindikat apeluje da zaposleni u medijima budu solidarni i da poslodavcima udruženo ukazuju na kršenja zakona kojima su izloženi na radnim mjestima, te da bore za bolje i profesionalnije medije.

“Apelujemo da nam predstavnici institucija EU u Crnoj Gori i ambasada pomognu u zaštiti naših radnih prava i da obrate pažnju i na taj segmenat slobode medija”, istakli su iz crnogorskog Sindikata medija. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!