Capital.ba

Češku centralnu banku brine uzlet na tržištu nekretnina zbog jeftinih kredita

12.10.2016. / 11:09

PRAG, Rekordno niske kamatne stope i jačanje trenda on-line iznajmljivanja stanova turistima potiču veliku potražnju za stanovima u Češkoj, uostalom kao i u cijeloj Evropi, no češka centralna banka sve je zabrinutija oko mogućeg pregrijavanja tržišta stambenog kreditiranja. 78254503

Češka narodna banka (CNB), koja želi barem još iduće godine zadržati labavu monetarnu politiku, temeljenju na slabom kursu krune i kamatnim stopama nadomak nuli, nastoji zbog toga ojačati kontrolu nad stambenim kreditiranjem.

Analitičar i brokeri procjenjuju da hlađenja potražnje za stanovima u Češkoj neće biti još neko vrijeme.

Prosječna cijena kvadratnog metra novoizgrađenih stanova u Pragu u drugom tromjesečju skočila je na godišnjem nivou za 19 odsto, na otprilike 66.000 čeških kruna ili 2.740 dolara, podaci su Trigema, Skanska Reality i Central grupe, koja se bavi građevinarstvom i razvojem stambenih projekata.

Korišteni stanovi, pak, u Pragu se prodaju i prije nego se nađu u oglasima. Centralna banka procjenjuje da su cijene nekretnina u češkom glavnom gradu precijenjene za otprilike 5 do 10 odsto.

Vrijednost stambenih kredita porasla je u 2015. godini za 29 odsto, na rekordnih 184 milijardi kruna ili 7,6 milijardi dolara, podaci su češkog ministarstva razvoja, a ove se godine očekuje još veći rast.

S obzirom na velik broj turista u Pragu, čiji broj je porastao u prvom tromjesečju za 16 odsto na godišnjem nivou, dosegnuvši 1,3 milijona, Česi se odlučuju na kupovinu malih stanova radi iznajmljivanja turistima, budući se tako može zaraditi dva do tri puta više nego iznajmljivanjem podstanarima na dugi rok.

Ujedno, niske kamatne stope potiču Čehe koji još nemaju stan da nabave svoju prvu nekretninu.

Centralna banka, pak, traži veću zakonsku moć kako bi ograničila stambeno kreditiranje, ako se ukaže potreba. U međuvremenu, u već nekoliko navrata dala je bankama preporuke da ograniče izdavanje hipotekarnih zajmova.

Ranije ove godine zatražila je od banaka da više ne nude zajmove koji pokrivaju vrijednost stana u 100-odstotnom iznosu, a od 1. septembra zatražila je da postotak financiranja ne premašuje 95 odsto vrijednosti stana.

Od aprila iduće godine vrijednost hipotekarnog zajma neće smjeti premašivati 90 odsto vrijednosti nekretnine. Za kupovinu stana radi iznajmljivanja, plafon kreditiranja određen je na 60 odsto.

Šef odjela banke za financijsku stabilnost Jan Frait kaže da je glavni razlog za zabrinutost taj što bi građani mogli uzimati veće kredite od onih koje mogu priuštiti, pa će se boriti s otplatama jednom kad porastu kamatne stope, a to bi moglo negativno uticati na potrošnju u vremenima privrednog usporavanja.

“Nekadomaćinstva uzimaju zajmove na koje odlazi i trećina njihovih ukupnih mjesečnih prihoda, što je prilično zabrinjavajuće u situaciji istorijskih niskih kamatnih stopa”, izjavio je.

Cijene stanova rastu na većini tržišta srednje Evrope, pa je zbog toga i centralna slovačka banka uvela slične mjere radi ograničavanja stambenog kreditiranja.

Regulatori u Mađarskoj uveli su takva ograničenja kada su rate kredita u stranoj valuti porasle zbog pada kursa forinte u vrijeme financijske krize.

Iz Češkog udruženja banaka ističu da samo više kamatne stope mogu zaustaviti rast tržišta nekretnina.

“Što duže CNB drži kamatne stope tehnički na nuli, dalje će se nastaviti uzlet na tržištu nekretnina”, izjavila je glavna ekonomistkinja tog udruženja Eva Zamrazilova. SEEbiz.eu

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!