Capital.ba

Čeko: Uspjeli smo da pojačamo finansijsku disciplinu

20.10.2011. / 8:35

BANJALUKA, Moji nastupi u Skupštini, gdje doživljavam strašne pritiske od pozicije i opozicije, teško se mogu izdržati. Bilo bi mi najlakše kada bih dao sva pozitivna mišljenja ili sva negativna mišljenja. Ali, oduševljava me da imamo sve veću finansijsku disciplinu. Ima razumijevanja, ali neko ko smatra da je nedodirljiv, mora da zna da će Glavna služba i revizori uvijek ukazivati na sve propuste.

Rekao je ovo u intervjuu za “Glas Srpske” glavni revizor RS Boško Čeko, koji je naglasio da Glavna služba ostaje pri tom stavu i nastavlja da djeluje kao nezavisna kontrolna institucija.
* Izvještaj o izvršenoj reviziji konsolidovanog izvještaja budžetskih korisnika RS za prošlu godinu, koji je pokazao da je ukupni kumulativni deficit RS za 105 miliona veći u odnosu na konsolidovani izvještaj Vlade RS, izazvao je buru. Da li ste to očekivali?
ČEKO: Mislim da nije izazvao buru. Pojedinci koji se ne slažu sa izvještajem, posebno ministar finansija i sadašnji premijer, smatraju da je izvještaj trebalo da bude pozitivan. Deficit nije ključan za mišljenje sa rezervom, a pozitivno mišljenje biće dato onog momenta kada sveukupno prevladaju pozitivna mišljenja i kada se otklone nepravilnosti iz preporuka. Služba je utvrdila da je tekući deficit veći za 64.799.000 maraka od iskazanog. Nesporno je da je to evidentirano i isfinansirano, ali ne iz budžeta, već sa eskrou računa. Razlikujemo se u tome što u resornom ministarstvu smatraju da su sredstva na eskrou računu rezervni prihodi i da to nije trebalo da se iskazuje kao deficit, a mi kažemo da se to mora iskazati kao deficit. Mislim da nije trebalo da takve reakcije idu ka Glavnoj službi, koja nikada nije rekla da su ta sredstava pokradena, jer su ona pokrivena iz sredstava, ali se mora uspostaviti evidencija. To je ta razlika, jer pojedinci  smatraju da se na sredstva iz privatizacije jednostavno ne treba gledati kao na budžetska, a mi smatramo da ona, kada se upotrebljavaju u korist budžeta, moraju da se evidentiraju i vrate. Odbor za reviziju je donio preporuku da se donese pravilnik, na čemu resorno ministarstvo već radi, da se definiše tačno izračunavanje deficita da ne bi bilo različitih tumačenja, i to je pozitivno. Mora se donijeti  uputstvo i način izvještavanja o korišćenju sredstava od privatizacije.
* Kako biste ocijenili ponašanje i odgovornost nadležnih u javnom sektoru gledajući revizorske izvještaje?
ČEKO: Glavna služba za reviziju je učinila značajan pomak u uspostavljanju finansijske discipline. Bez obzira na pritiske pojedinaca, imamo instituciju koju cijene i uvažavaju, ali postoji granica gdje smo mi nezavisni i gdje ne smijemo da podlegnemo uticaju naših klijenata. Vrijeme će pokazati da je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS apsolutno bila u pravu kad god je iznosila činjenice. Deficit je za sada pokriven, ali onog momenta kada ne budemo mogli da vraćamo kredite, RS će doći u probleme, a mi želimo da djelujemo i preventivno da do toga uopšte ne dođe.
* Ranijih godina ste dostavili stotine revizorskih izvještaja istražnim organima, ali su za mali broj njih podnesene prijave?
ČEKO: Po nekim izvještajima čujem da rade, a drugi čekaju, a u nekim tužioci smatraju da nema osnova za krivično djelo, ali nemam konkretnih informacija.
* Skupština je zatražila reviziju revizije. Na koji će način ona biti urađena i ko će je raditi?
ČEKO: Narodna skupština je ponovila zaključak iz 2009. godine koji je i tada bio svojevrsni pritisak na Glavnu službu za reviziju javnog sektora. Zna se da tada nije usvojen moj izvještaj, i to zbog negativnih mišljenja i IRB-a. Prije toga, iz Ministarstva finansija su dolazili da me ubijede da promijenim mišljenje o reviziji, odnosno da ne bude negativno, na šta nisam pristao. Niko neće uticati na to šta ćemo i kako raditi, a neće uticati ni na naše mišljenje. Nerazumijevanje i sitni interesi javili su se jer je neko navikao da se samo pozitivno piše, a nikako na konstatacije onoga što svi vidimo. Ali, valjda se od Glavne službe za reviziju ne očekuje da ne vidi to što svi vide? SIGMA je 2005. godine uradila provjeru Glavne službe sa eminentnim evropskim stručnjacima i to možemo da očekujemo i krajem ove godine. Oni sve sagledaju i dostave nacrte, poslije čega idu promjene.
* Rekli ste da je Glavna služba za reviziju pod pritiskom. Ko vrši pritisak?
ČEKO:  Glavna služba stoji iza svega što je napisala i to ostaje kao dokument i ne može se mijenjati. Bilo je  pritisaka, u vidu anonimnog pisma gdje mi je zaprijećeno ubistvom, iako to nije imalo veze sa revizijom, već je od mene traženo da u roku od mjesec poboljšam pitanje zaposlenosti. A bilo je i sudskih prijava protiv mene, od kojih neki procesi još traju. Moji nastupi u Skupštini, gdje doživljavam strašne pritiske od pozicije i opozicije, teško se mogu izdržati. Meni bi bilo najlakše kada bih dao sva pozitivna mišljenja ili sva negativna mišljenja. Ali, oduševljava me da imamo sve veću finansijsku disciplinu. Ima razumijevanja, ali ako neko smatra da je nedodirljiv, mora da zna da će Glavna služba i revizori uvijek ukazivati na njihove propuste.
* Kazali ste da je Glavnu službu napustilo osam revizora. Zbog čega?
ČEKO: Od momenta kada smo uspostavili Službu za reviziju 2000. godine posao je napustilo osam ljudi, a u ovoj godini otišlo je dvoje viših revizora. Imam najavu da će jedan revizor takođe otići jer je konkurisao na drugo mjesto.  Jedan od razloga odlaska jeste i to što meni ističe mandat, pa su  zabrinuti šta će biti s njima i institucijom kada odemo zamjenik revizora i ja.
Novi izvještaji
* Kada se mogu očekivati novi revizorski izvještaji?
ČEKO: Završavamo četiri revizije učinka koje bi trebalo da budu gotove do kraja ove ili početkom iduće godine. Među njima su revizije učinka distributivnih gubitaka “Elektroprivrede RS”, učinka održavanja lokalnih puteva u Srpskoj, stečajnih postupaka i revizija učinka projekta zapošljavanja “Moj posao”. Glas Srpske

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!