Capital.ba

Čekajući zakon, socijalna preduzeća u Srpskoj završavaju u stečaju

25.08.2021. / 13:23

BANJALUKA – Nepostojanje zakonskog okvira u Srpskoj, kojim bi se podstaklo  društveno i socijalno preduzetništvo, dovodi do toga da se preduzeća u toj oblasti gase.

Nova generacija

FOTO: Agencije

Tako je udruženje “Nova generacija” iz Banjaluke, koje se bavi zaštitom i unapređenjem prava djece, podnijelo zahtjev za stečaj svoje “NG firme”, preko koje su držali dvije trgovine sa polovnom odjećom.

U zahtjevu su naveli kako stečaj traže zbog izuzetno teške ekonomske situacije i kako bi se spriječilo dalje gomilanje obaveza prema državi i drugim povjeriocima.

Direktor Udruženja Saša Risojević kaže za CAPITAL kako je profit stečen prodajom usmjeravan u projekte udruženja, sa čime se ujedno ispunjavala svrha postojanja preduzeća.

Međutim, sve se promijenilo pojavom pandemije zbog koje smo imali dodatne troškove oko uvoza robe i gdje nam se, uz velike poreze, više nije isplatilo raditi. Uložili smo mnogo vremena i truda, ali kada se podvuče crta nismo imali dovoljno profita koji bi usmjerili u naše projekte koji se tiču zaštite djece”, kaže Risojević.

Prema njegovim riječima, najveći problem je što se socijalna preduzeća posmatraju kao i sva ostala te ne postoje olakšice u poslovanju.

U Evropi je praksa da društveno odgovorna preduzeća ne moraju plaćati porez i da se donacije koje dobiju mogu prodavati. Tu preduzeće dobija sredstva koja može dalje da ulaže u svoje programe i projekte. Mi nismo imali nikakve olakšice i to je jedan od razloga zbog kojih firma nije radila onako kako smo to mi zamislili”, zaključio je on.

Okružni privredni sud u Banjaluci je pokrenuo prethodni postupak kako bi se utvrdilo postoje li uslovi za otvaranje stečaja i imenovao privremenog stečajnog upravnika.

Poslovni registri pokazuju kako su se godišnji prihodi “NG Firme” kretali između 10 i 50 hiljada maraka uz veoma skromnu dobit.

Inače, treba napomenuti da je Republika Srpska u procesu donošenja Zakona o društvenom preduzetništvu.

Narodna skupština RS ga je u formi nacrta usvojila u junu ove godine i uputila na javnu raspravu.

Nije poznato kada će prijedlog biti pred narodnim poslanicima, ali prema ranijim najavama iz Ministarstva privrede i preduzetništva Zakon bi trebao biti usvojen do kraja godine.

Resorni ministar Vjekoslav Petričević je ranije kazao kako je Zakonom predviđeno i uspostavljanje olakšica i fondova, kada se za to steknu uslovi.

Podsjećamo, za razliku od tradicionalnog preduzetništva, gdje je primarni cilj ostvariti što veći profit, u fokusu socijalnog, odnosno društvenog preduzetništva je ostvarivanje društveno korisnih ciljeva iz profita.

CAPITAL: D. Tovilović

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!