Capital.ba

Bundesbanka: Juan može postati svjetska rezervna valuta

04.07.2013. / 12:52

juanBERLIN, Kineski juan može postati svjetska rezervna valuta, izjavio je član operativnog rukovodstva njemačke Bundesbanke Jaohim Nagel, ali nije precizirao rok u kome se to može dogoditi.

Nagel je ocijenio da “iako upotreba juana na međunarodnom nivou još ne odražava pravu ekonomsku moć Kine, imajući u vidu sve veći konvertibilni potencijal te novčane jednice, može se reći da će ona u budućnosti postati jedna od svjetskih rezervnih valuta.”

Prema podacima Evropske centralne banke (ECB) u periodu od 2010. do 2012.  vrijednost spoljnotrgovinskih robnih transakcija Kine, obračunatih u juanima, uvećana je praktično od nultog nivoa do deset odsto, bez obzira što u cijelom svijetu udio poslova zaključenih u kineskoj valuti ne premašuje jedan procenat.

Kina, kako se ističe u izvještaju američke agencije Blumberg, forsirano uvodi vlastitu valutu u međunarodni promet od 2009. Proteklog mjeseca Peking je zaključio sa Bankom Engleske (BoE) sporazum o svop trgovini (terminska kupovina ili prodaja deviza po unaprijed dogovornoj cijeni), u vrijednosti 200 milijardi juana, ili preračunato oko 32,6 milijardi dolara.

ECB, čije se operativno sjedište nalazi u Frankfurtu na Majni, namjerava takođe da zaključi sličan posao sa Kinom, ali bi vrijednost tog aranžmana trebalo da bude veća od 128 milijardi dolara, što za četiri puta premašuje već postignuti sporazum sa BoE.

Nagel je rekao da Bundesbanka podržava korake kineske vlade usmjerene na slobodan protok kapitala jer to, između ostalog, podstiče rast privredne saradnje između Njemačke i Kine.

“Visok nivo ekonomske saradnje između dvije zemlje ukazuje na neophodnost aktivnije trgovine kineskom valutom i Njemačka u tome može nastupiti u ulozi evropskog centra”, zaključio je Nagel.

Kina je, inače, treći po veličini trgovinski partner Njemačke, a vrijednost izvoza vodeće evropske ekonomije na tržište najmnogoljudnije zemlje svijeta ove godine trebalo bi da se uveća za pet odsto, na rekordnih 70 milijardi dolara. Tanjugbiz.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!