Capital.ba

Budžete porodica u Srbiji pune penzioneri

27.05.2013. / 7:00

budzet

BEOGRAD, Kupovna moć u Srbiji je u posljednjih godinu dana opala za 16 odsto, a zemlja raspolaže sa sedam odsto manje novca nego u 2012. Kako pokazuje evropska statistika, trend opadanja životnog standarda zavladao je i Evropskom unijom. I tamo, kao i u Srbiji, prihodima domaćinstava sve više doprinose penzioneri.

Životni standard građana Evrope, mjeren godišnjim prihodima domaćinstava, smanjen je u 15 od 27 članica EU. Ne čudi što je najviše smanjen u Grčkoj, čak za 12,3 odsto, zatim u Bugarskoj za 6,6 odsto, u Litvaniji za 6,1 odsto, u Španiji za 5,8 odsto, Estoniji za 4,8 odsto.

Kada se isključe podaci o troškovima stanovanja koji uključuju potrošnju vode, električne energije i goriva, prosječno srpsko domaćinstvo potrošilo je u prošloj godini 4.719 evra. Kada podatke posmatramo po članu domaćinstva dolazimo do podatka da je prosječna potrošnja po stanovniku u prošloj godini bila 1.963 evra.

“Prihodi domaćinstva koje čine zaposleni građani smanjeni su za 4.529 dinara, dok su prihodi od penzija povećani za 1.156 dinara, tako da su penzije po prvi put bile veće od plata”, objašnjava ekonomista Miroslav Zdravković.

On objašnjava da su sredstva kojima je raspolagalo jedno domaćinstvo u posljednjem tromjesečju 2012. godine bila najniža još od 2006. Drugi problem sa kojim se suočava i EU je veliki broj nezaposlenih i sve veći broj penzionera, što je već dugo gorući problem i u Srbiji.

Podaci Eurostata pokazuju da 10 odsto evropske populacije, poput mnogih građana Srbije, nije moglo sebi da priušti meso na tanjiru svakog drugog dana.

Vojislav Stanković, saradnik Privredne komore Srbije, objašnjava da u potrošnji domaćinstava u Srbiji oko 44 procenata primanja odlazi na hranu, ali se kupuje samo najosnovnije, dok se potrošnja mesa iz godine u godinu drastično smanjuje. (Blic)

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!