Capital.ba

Brže otkrivanje privrednika koji krše propise

02.11.2019. / 11:08

BANjALUKA – Poreski obveznici u BiH od iduće godine knjige ulaznih i izlaznih računa dostavljaće isključivo elektronski, a uvođenje te novine Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH omogućiće lakše i brže otkrivanje privrednika koji krše propise.

U UIO BiH, koja već neko vrijeme primjenjuje elektronsku komunikaciju sa domaćim privrednicima, ističu da će putem svog portala e-Porezi naredne godine proširiti spektar elektronskih usluga. Najvažnija novina koja će uslijediti u toku 2020. godine je elektronsko dostavljanje knjige ulaznih računa (KUF) i knjige izlaznih računa (KIF).

“Kada svaki obveznik elektronski dostavi svoj KUF i KIF, jednostavnim upoređivanjem dokumenata provjeravaćemo da li je određeni račun za koji je jedan obveznik izvršio odbitak ulaznog PDV-a i prikazao ga u svom KUF-u, ujedno kod drugog obveznika prikazan u KIF-u, i to tako da je za taj promet roba ili usluga uredno obračunat i plaćen PDV. Sve fakture koje budu “iskakale” biće predmet provjera i kontrola”, pojasnio je načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju u UIO Ratko Kovačević.

O detaljima i načinu dostave elektronskog KUF-a i KIF-a privrednici će biti blagovremeno obaviješteni, kao i o rokovima faze testiranja i dobrovoljnog dostavljanja dokumenata elektronski te o datumu kada će to postati obaveza za sve poreske obveznike.

“To je korak naprijed u smislu lakšeg i boljeg sistema kontrola, otkrivanja nepravilnosti na vrijeme te fokusiranje na one obveznike gdje je to zaista i potrebno”, kazao je Kovačević.

On je istakao da će svi obveznici registrovani u UIO od početka 2020. godine imati i mogućnost da elektronski podnose zahtjev za uvjerenje o izmirenim obavezama po osnovu indirektnih poreza.

“Takve zahtjeve sada donose lično u naše prostorije ili ih šalju poštom. Ova novina na portalu e-Porezi omogućiće da se zahtjevi šalju iz kancelarije samo jednim klikom, uvjerenja će stizati puno brže, a obveznici će imati manje troškove”, rekao je Kovačević.

Naveo je da su efekti primjene e-komunikacije i e-usluga donijeli brojne prednosti, kako privrednicima tako i Upravi.

“Za korišćenje e-usluga registrovano je 47.827 poreskih obveznika, a takav način komunikacije unaprijedio je odnos Uprave i privrednika, koji sada brže, jednostavnije i jeftinije izvršavaju svoje obaveze. Takođe, uvođenjem e-usluga pročišćena je baza obveznika, jer su deregistrovani svi oni koji su godinama podnosili PDV prijave sa nulom. U bazi Uprave sada su samo oni obveznici koji zaista i obavljaju oporeziv promet proizvoda i usluga”, rekao je Kovačević.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić kaže da je za pozdraviti sve usluge koje štede vrijeme.

“Sve što nam može ubrzati i olakšati posao dobro nam dođe. Ranije smo morali odlaziti u Upravu i gubiti vrijeme da dostavimo prijave, a sada to možemo raditi iz kancelarije. Na tome treba raditi i dalje”, rekao je Škrebić.

Ratko Kovačević kaže da će elektronska komunikacija između UIO i poreskih obveznika doprinijeti boljem rangu BiH na ljestvici koja mjeri poresku konkurentnost zemalja.

“Izvještaj “Padžing tadžes” koji Svjetska banka izrađuje u saradnji sa konsultantskom kompanijom KPMG mjeri lakoću ispunjavanja poreskih obaveza u 190 zemalja svijeta, a BiH je trenutno na 150. mjestu. Elektronska komunikacija sa poreskim obveznicima uticaće na to da BiH poboljša poziciju na toj ljestvici”, rekao je Kovačević. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!