Capital.ba

“Britiš petroleum” mora nadoknaditi štetu

28.02.2012. / 20:34

LONDON, Pet američkih država i 116.000 pojedinaca od “Britiš petroleuma” potražuje nadoknadu štete koju im je nanijelo izlivanje nafte u Meksičkom zalivu tokom 2010. godine.

Parnica je odložena za sedam dana, kako bi se postiglo vansudsko poravnanje. Ukoliko to ne bude moguće, predstoji veliki pravosudni spektakl koji bi mogao da potraje godinama.

Mediji prenose da je  u pregovorima o vansudskom poravnanju u opticaju iznos od 14 milijardi dolara. Ukupan račun koji bi mogao da bude isporučen „Britiš petroleumu”  i još desetak firmi, partnera u poduhvatu istraživanja nafte u Meksičkom zalivu, mogao bi međutim da na kraju dostigne i 60 milijardi.

Izlivanje nafte koje je uslijedilo poslije eksplozije na istraživačkoj platformi „Dip voter horajzon” 10. aprila 2010, okarakterisano je kao najveća ekološka katastrofa moderne ere. Poslije tog udesa, u kojem je poginulo 11 ljudi, nafta je iz bušotine na morskom dnu curila punih 78 dana.

Prema konačnim procjenama, na dnu zaliva i priobalju Teksasa, Luizijane, Misisipija, Alabame i Floride, završilo je oko 780 miliona litara guste i masne tečnosti, nanoseći štetu čije će se posljedice još dugo osjećati.

Među tužiocima je i federalna vlada SAD, koja multinacionalnu korporaciju sa sjedištem u Londonu, koja je u momentu udesa bila najveće industrijsko preduzeće Velike Britanije, tereti za „veliki nemar” smatrajući da po relevantnim američkim zakonima treba da plati odštetu koja se mjeri desetinama milijardi dolara.

Odlučuje se  o sudbini ove korporacije, koja je dosad već isplatila 6,1 milijardu dolara odštete za više od 200.000 pojedinaca i firmi. Koliko će još platiti, to zavisi od ishoda procesa koji je u Nju Orleansu povjeren američkom okružnom sudiji Karlu Barbijeru, koji uživa reputaciju da su njegova suđenja brza i pravična.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!