Capital.ba

Britanci imaju novi veliki plan koji već ljuti Brisel

18.02.2018. / 15:49

LONDON, Britanska vlada je spremna da predloži neku vrstu plana o regilusanju odnosa sa EU u sektoru finansijskih usluga poslije Bregzita. 

Foto: Thinkstock

Tim planom se favorizuje Grad London, što je ranije već naišlo na otpor u Briselu, piše Fajnenšel Tajms (FT).

Ministar finansija Filip Hamond bi već sljedeće sedmice mogao da održi govor kojim bi podržao uzajamno priznavanje sistema koji reguliše pružanje finansijskih usluga poslije Bregzita, a s ciljem da Grad London zadrži pristup jedinstvenom tržištu evropskog bloka, navodi FT, a prenosi agencija Rojters.

Prema tom prijedlogu, Britanija i Evropska unija bi uzajamno priznale regulatorne i nadzorne procedure dviju strana, što je opcija koju dugo favorizuje britanska industrija finansijskih usluga.

Portparolka britanskog ministarstva finansija je odbila da komentariše tekst FT-a, ocjenivši ga kao spekulaciju.

Planom za koji se zalaže Siti bilo bi predloženo da Britanija i EU omoguće prekograničnu trgovinu finansijskim uslugama pod uslovom da svaka strana sačuva regulatorne standarde u skladu sa najboljim međunarodnim standardima.

Konačna odluka o najboljem modelu koji će se tražiti još nije donijeta, dodaje britanski list pozivajući se na izjave Hamondovih saradnika.

Guverner Banke Engleske Mark Karni je ranije izjavio da bi Britanija i EU trebalo da usvoje sistem međusobnog priznavanja finansijske regulative, ocjenivši da u suprotnom rizikuju da zadaju udarac koji će nanijeti štetu sektoru finansijskih usluga širom Evrope.

Mehanizam za rješavanje sporova bio bi dio britanskog prijedloga.

Prijedlogu Londona će se vjerovatno usprotiviti Evropska komisija koja je ranije saopštila da Britanija ne može da bira koje dijelove jedinstvenog tržišta EU želi da zadrži.

Zvaničnici EU su nedavno rekli britanskim finansijerima da neće prihvatiti sporazum koji je sačinio londonski Siti, a koji bi finansijskim kompanijama omogućio da posluju na međusobnim tržištima bez prepreka, pošto se, kako su istakli, Britanija izjasnila za napuštanje jedinstvenog tržišta.

Ogroman britanski sektor finansijskih usluga će, kako se čini, biti najveća tačka razdora u pregovorima o Bregzitu, zaključuje se u tekstu.

Britanija je dom velikog broja najvećih svjetskih banaka i predstavlja najveće tržište industrije osiguranja.

Iz glavnog grada Velike Britanije upravlja se sa oko šest hiljada milijardi evra (7,5 hiljada milijardi dolara) ili 37 odsto ukupnih evropskih finansijskih aktiva, što je skoro dvostruki iznos u odnosu na Pariz, koji je najbliži konkurent Londonu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!