Capital.ba

Bolje gorivo tek 2013.

01.12.2011. / 8:55

BEOGRAD, Vozači u Srbiji će od 2013. godine, skoro sasvim je izvjesno, sipati kvalitetnije gorivo u svoje automobile, a da li će biti i i dalje među najskupljima u regionu zavisiće od odluke nadležnih državnih organa.

Naime, tokom sljedeće godine bi trebalo da bude završen projekat sistema za nadgledanje kvaliteta goriva koji se radi pod pokroviteljstvom Evropske unije.
– Kontrola goriva će biti vršena od rafinerija do maloprodajnih objekata. Monitoring će biti podjeljen na ljetni i zimski period a svi standardi o kvalitetu će biti usklađeni sa evropskim – kaže Dragoslava Stojiljković, viši ekspert za kvalitet goriva, koja vjeruje da će bar jednom godišnje biti prekontrolisana i svaka od postojeće 1.441 benzinske pumpe u Srbiji.
Iskustva iz zemalja EU, SAD i Japana pokazuju da je veoma bitna i zakonska regulativa, koja između ostalog propisuje i izuzetno visoke kazne za svaki prekršaj i eliminaciju korupcije. Detaljno je razrađen i sistem finansiranja kontrola.
– U Belgiji se na primjer, godišnje obavi 10.000 kontrola. To mnogo i košta, u prosjeku po 180 evra po uzorku, a finansira se tako što su kompanije dužne da u fond za kontrolu države izdvajaju 0,25 evra na svakih prodatih 1.000 litara goriva – kaže za „Novosti“ Vasil Kačinarov, ekspert za goriva EU.
Realna opasnost, smatraju naši stručnjaci iz ove oblasti je da kompanije taj trošak jednostavno prevale na krajnjeg kupca.
– Ipak, ovaj sistem kontrole bi smanjio i mogućnost plasiranja lož-ulja kao dizela, spriječio i takozvano namještanje svega i svačega u gorivo, zaustavio šverc, pa bi država tada efikasnije napunila budžet i mogla da smanji iznos akciza što bi dovelo do pojeftinjenja – smatra Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Kvalitet
Međunarodni centar za kvalitet goriva svrstao je nedavno,Srbiju na 93. mjesto od 100 rangiranih zemalja zbog visoke koncentracije sumpora, koju dozvoljava domaća regulativa. Srbija je doživjela pad od dva mjesta u odnosu na prošlu godinu pa joj sada društvo na začelju prave Panama, Urugvaj, Kirgistan i Tadžikistan. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!