Capital.ba

Bojić: Negativni efekti na privredu, ako se ne riješe problemi

20.12.2012. / 12:43

SARAJEVO, Ulazak Hrvatske u EU imaće negativne efekte na privredu BiH, ako vlasti u BiH ne riješe pitanja graničnih prelaza za izvoz roba biljnog i životinjskog porijekla, koridora kroz Neum i Metković, Luke Ploče, vodnog i energetskog potencijala i imovinsko-pravna pitanja, izjavio je danas u Sarajevu predsjednik Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH Bruno Bojić.

Bojić je rekao da će se ulaskom Hrvatske u EU dosta fabrika dislocirati u BiH, odakle će se proizvoditi za tržište CEFTA, Turske i drugih zemalja, sa kojima BiH ima preferencijalni sistem.

“U svakom slučaju treba pozitivno gledati na ovaj ulazak. Naravno da će se u narednoj godini osjetiti kriza, zbog agroindustrijskih proizvoda – mlijeka i mliječnih proizvoda, koje nećemo moći izvoziti u dovoljnim količinama“, rekao je Bojić novinarima prije početka seminara o temi “Pristupanje Hrvatske EU – izazovi i šanse za privredu BiH”.

Prema njegovim riječima, ohrabrujuće je da je Institut za akreditaciju BiH /BATA/ dobio ovlaštenje da može učiniti efikasnijim laboratorije u BiH, kojih je u Republici Srpskoj četiri, a u Federaciji BiH pet i koje će izdavati sertifikate o kvalitetu proizvoda iz BiH.

Bojić je ponovio da se u BiH mora raditi na kvalitetu ne samo proizvoda, već i firmi, te na usklađivanju zakona i propisa sa evropskim.

Ekonomski analitičar Duljko Hasić rekao je da je STK napravila odgovarajuće pripreme privrednih subjekata BiH, kako u oblasti industrije, tako i u oblasti agroindustrijskog kompleksa, po pitanju primjene standarda.

Prema njegovim riječima, period od 1. januara do 1. jula naredne godine ostavlja mogućnost BiH da može nastaviti sa ovim aktivnostima, kako bi privredni subjekti BiH što bezbolnije prebrodili ovaj period i lakše ušli u proces plasmana svojih proizvoda, kako na tržište Hrvatske, tako i EU.

“Danas ćemo razgovarati i o zakonu o državnoj pomoći i predstavićemo učesnicima seminara kako i na koji način aplicirati za ova sredstva, ali ćemo od vlasti u BiH tražiti da se javni novac usmjeri u projekte i u preduzeća na transparentan način, kako bi postigli ravnomjerniji ekonomski razvoj BiH“, istakao je Hasić.

Savjetnik generalnog sekretara STK Igor Gavran rekao je da se propisi koji su usvojeni, što je bio najveći do sada učinjeni pozitivni korak, moraju provoditi. Moraju se donijeti potrebni podzakonski akti tamo gdje još nisu spremni i moraju se sadašnji propisi potpuno staviti u funkciju.

“EU jeste zadovoljna kada imamo usklađenu regulativu, ali to nije ni izbliza dovoljno ako se ona ne primijeni na terenu“, istakao je Gavran.

On je dodao da nadležni u BiH do 1. jula, kada Hrvatska pristupa EU, može završiti veći dio posla, dok se druge stvari mogu, uslovno rečeno, premostiti.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!