Capital.ba

Bogatstvo irske poljoprivredne elite poraslo za 32 odsto u 2015.

06.03.2016. / 7:40

irskaDABLIN, Bogatstvo 20 najbogatijih porodica povezanih s poljoprivredom narasla je za 2,1 milijardi evra u 2015. godini.

To je za 32 odsto više od 2014.

Tako ova grupa milionera – i nekih milijardera – zajedno vrijedi preko 9,1 milijardu evra prema popisu najbogatijih objavljenog u Independentu.

“Goveđi baroni” dominiraju listom, njih osam od 20 bavi se govedarstvom, ali njihovo zajedničko bogatstvo od 2 milijarde evra je slabo u poređenju sa dvojicom na vrhu agristokratije.

Vlasnik Alltecha Pearse Lyons udvostručio je svoje bogatstvo u protekle dvije godine 2,9 milijarde evra. Ovaj 69-godišnjak iz Louta sada boravi u Americi, gdje njegova kompanija za dodatke stočnoj hrani u koju je početno uložio samo nešto više od 9.000 evra, vrtoglavo raste. Lions nastavlja rast svog carstva stočne hrane kupovinom rivala Ridleya prošle godine za 366 miliona evra, a svojim privatnim avionom Challengerr 604 leti u 128 zemalja gdje se prodaju Alltech proizvodi.

Drugi Irac koji bar djelimično duguje svoje bogatstvo obradi zemlje je John Magnier, koji je prikupio 2,2 milijarde evra u imovini, koje dijelom čine hiljade jutara zemljišta koje porodica Magnier prikuplja godinama. Samo u prošloj godini, porodica je kupila jednu farmu za 3,5 miliona evra. Magnier je većinu svog početnog kapitala zaradio na tržišnim obveznicama, a vjeruje se da je napravio veliki posao pri devalvaciji meksičkih pesosa 1994. Uz zemljište, ima udjele u terenu za trke Curragh, britanskom staračkom domu i lancu pabova, a posjeduje dvije umjetničke slike vrijedne 70 i 25 miliona evra svaka.

Sljedeći je na listi, pomalo čudno, originalni 77-godišnji goveđi baron Larri Goodman. Njegovo bogatstvo nastavlja da raste za 10 odsto godišnje, a ove godine iznosi 780 miliona evra. Njegova firma ABP stvorila je lavirint ofšor firmi sa sjedištem u Luksemburgu koje su vezane na carstvo i koje su prijavile zaradu od 280 miliona evra u samo tri godine. Takođe, posjeduje velike komade Blackrocka, Galwaya i Hermitage Clinics, zajedno sa mnogim legendarnim posjedima koji uključuju sjedište Irske banke kao i bazu Revenuea.

Manje poznata porodica Cleary četvrta je na listi od 20 najbogatijih, koja je nasljedila skoro 1 milijardu evra od pokojnog Eamona Clearya, malog poljoprivrednika i trgovca koji je otišao u Novi Zeland krajem 80-ih godina kako bi uspostavio veliku mliječnu farmu. Kasnije se obogatio na nekretninama i telekomunikacijama prije nego što je umro u 52. godini u 2012.

Još jedan zanimljivi proizvod koji je obogatio jednog čoveka su pečurke. Bivši učitelj Ronnie Wilson kontroliše irsko i britansko tržište pečurkama iz svoje baze u Monaghanu, a na glasu je kao najveći proizvođač u Evropi. Kupio je holandske i kanadske kompanije koje su mu dale uporište na evropskom i sjevernoameričkom tržištu. Trenutno zapošljava preko 3.500 ljudi širom svijeta.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!