Capital.ba

Bogataši da izdvoje pare za spas svoje zemlje

29.01.2014. / 13:05

berlinBERLIN, U slučaju prijetećeg bankrota, države u krizi trebalo bi da naplate jednokratni porez na imovinu bogatih građana – predlaže njemačka Centralna banka.

Takav porez bio bi u skladu sa principom odgovornosti prema kome za obaveze države najprije garantuju poreski obveznici, a tek onda druge zemlje, smatra Bundesbanka.

Ali, ekonomski eksperti upozoravaju da ta ideja nosi ozbiljne rizike – u tom slučaju bogati građani mogli bi da pokušaju da svoju imovinu pravovremeno sklone u inostranstvo, što bi još više pogoršalo stanje zemlje koja je u krizi.

Bundesbanka je toga svjesna pa navodi da bi “porez na imovinu trebao biti razmatran kao mogućnost samo u posebnim situacijama kakva je prijeteći državni bankrot”.

Slična rasprava već je vođena prošle jeseni. Tada je MMF predložio porez na imovinu u iznosu od deset odsto.

Teoretski, takav porez mogao bi da znatno smanji dug svake zemlje. Na jugu Evrope državne blagajne su često prazne, ali su zato pojedini građani vrlo imućni.

Tako u Grčkoj postoje bogati preduzetnici za koje ni u ovim kriznim vremenima nisu uvedena gotovo nikakva nova davanja, dok, istovremeno, druge članice EU priskaču u pomoć Atini garancijama u vidu milijardi evra, a strane banke otpisuju grčke dugove.

Drugačije je bilo prošle godine na Kipru. Tamo su članice evrozone svoju pomoć za posrnule banke uslovile djelomičnim razvlašćivanjem bogatih štediša.

To je politički bilo provedivo, jer mnogi od tih imućnih klijenata banaka nisu bili kiparski državljani već Rusi.

Njemački institut za ekonomska istraživanja izračunao je da bi jednokratni porez državnoj blagajni u Njemačkoj donio do 230 milijardi evra!

Ali, Bundesbanka smatra da takav porez u Njemačkoj ne dolazi u obzir, jer su državne finansije stabilne.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!