Capital.ba

Bloomberg: Deutsche Bank je očajna

02.09.2016. / 14:25

FRANKFURT, Deutsche Bank izgubila je više od polovine svoje tržišne vrijednosti tokom posljednje godine, a njen direktor John Cryan će se ovog vikenda sastati sa upravom, kako bi procijenili napredak reorganizacije, tvrdi izvor Bloomberga.Резултат слика за deutsche bank

Deutsche Bank je prošlog mjeseca pregovarala o eventualnom spajanju sa Commerzbank, ali su obje strane zaključile da trenutak nije pogodan za to.

Ova firma, koja vodi najveću evropsku investicionu banku, bori se kako bi se prilagodila eri oštrijih kapitalnih zahtjeva i smanjenih prihoda trgovanja. Nakon što je u oktobru prošle godine lagao u vezi svoje strategije vođenja banke, Crian je smanjio rizičnu aktivu, ukinuo hiljade radnih mjesta i suspendovao plaćanje dividende kako bi sačuvao kapital. Najnovija saznanja ukazuju na to da je spreman i za drastičnije mjere otkako je vrijednost akcija banke dostigla rekordno nizak nivo u avgustu.

Uprava Deutsche Bank je očajna, shvatili su da je njihova trenutna strategija pogrešna i sada razmatraju mogućnosti“, kazao je analitičar koji prati njemačke i švajcarske finansijske firme Dieter Hein.

Vrijednost akcija banke juče je pala za 1 odsto, što je smanjilo njenu vrijednost na 18 milijardi evra, u odnosu na osam milijardi koliko je vrijedna Commerzbank. Akcije trgovine obje banke su trenutno na nivou oko 30 odsto njihove knjigovodstvene vrijednosti, što je signal investitorima da njihova imovina ne vrijedi onoliko koliko pokazuju računi.

Vijest o mogućem spajanju dvije banke podigla je njihovu reputaciju, kao i akcije drugih evropskih kreditora. Tog dana je Cryan rekao da je konsolidacija potrebna da bi se poboljšala profitabilnost i konkurentnost u svim evropskim bankama, istovremeno naglašavajući da Deutsche Bank ne traži partnera. On će možda morati da napravi još dublje rezove unutar investicione banke, iako neki analitičari smatraju da je rok za to davno istekao.

Deutsche Bank je potrebna radikalna operacija. Ona mora agresivnije djelovati kako bi povratila svoj kapital, u čemu će joj pomoći prodaja osnovnih sredstava i smanjivanje“, smatra profesor finansija na Univerzitetu u Bostonu i nekadašnji  analitičar američkih Federalnih rezervi Mark Williams.

Banka će možda razmatrati i prodaju sporednih dijelova svog odjeljenja, ali ne mnogo njih, navodi anonimni izvor Bloomberga. Od samog početka Cryan je nailazio na nevolje. Banka je odbacila planove za novu digitalnu banku u SAD i najavila da će se boriti da proda Postbank, što je bio plan povećanja rezervi kapitala, koji je osujećen kaznama za nedolično ponašanje i restrukturiranje troškova. Prodaja britanskog društa za osiguranje Abbei Life je takođe zakomplikovana zbog regulatorne istrage.

Jasno je da se unutar Deutsche Bank dešava živa debata. Sve što smo vidjeli do sada je vrlo negativno i implicira da trenutna rekonstrukcija slabi, te da na višem nivou menadžmenta ne postoji konsenzus u vezi daljih koraka“, govori analitičar u banci Mackuarie u Londonu Piers Brown.

Sjedinjavanje sa Commerzbank je trenutno stavljeno na stranu, a bivši direktor banke Josef Ackermann, koji je vodio preuzimanje Postbank 2010. godine, tada je tvrdio da će kupovina smanjiti zavisnost Deutsche Banke. Njegov nasljednik Anshu Jain je prošle godine odlučio da smanji vlasništvo u Postbank na manjinski udio, što je Crian usvojio u julu 2015.

Investitori i analitičari su podijeljeni oko toga da li bi kombinacija sa Commerzbank imala smisla, ali se većina njih slaže da je sada pogrešno vrijeme za tako kompleksan izazov.

Takva vrsta konsolidacije bi se mogla vratiti na dnevni red kada Deutsche Bank riješi neke od svojih pravnih problema i kada njena profitabilnost postane očigledna“, navodi analitičar Jonathan Fearon.

Ovoj banci nedostaje snažna profitabilna alternativa za investiciono bankarstvo. Cryan nema mnogo izbora, osim da se većinom osloni na smanjenje troškova kako bi povećao profitabilnost, ali da u isto vrijeme ne trpe prihodi.

Poslovni model Banke je topom posljednje decenije definisan na taj način da se novac izvlači iz inherentno niske marže tržišta kapitala preduzeća. To jednostavno ne funkcioniše u novom svijetu“, zaljučuje Brown.

Pripremila: V. Stokić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!