Capital.ba

Bivši radnici Zastave traže nadoknadu

19.07.2013. / 13:41

zastava fabrika autom.KRAGUJEVAC, Predstavnici Udruženja bivših radnika nekadašnje fabrike “Zastava automobili” zatražili su danas od države da obezbjedi sredstva za nastavak isplate novčane nadoknade za 650 radnika te fabrike i podrži njihov projekat za osnivanje reciklažnog centra za automobile, kamione i autobuse.

Sa predstavnicima tog udruženja danas je razgovarao gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović koji je obećao da će grad, u okviru svojih mogućnosti podržati realizaciju projekta za reciklažni centar.

Stevanović je precizirao da će grad taj projekat podržati obezbjeđivanjem zemljišta za izgradnju pogona ili posredovati u dobijanju prostora u nekoj od napuštenih proizvodnih hala.

“Ako reciklažni centar zaživi moglo bi da se zaposli 200 radnika”, rekao je Stevanović i dodao da će grad posredovati u organizovanju sastanaka u resornim ministarstvima“, rekao je Stevanović i naveo da je moralna obaveza grada da pomogne tim porodicama, čija je egzistencija ugrožena.

Predstavnici Udruženja su naveli, da posle dobijanja julske nadoknade, ostaju bez sredstava za život i ovjere zdravstvenih knjižica i naveli da ih je oko 200 u ovom trenutku socijalno ugroženo.

“Tražimo da do realizacije projekta reciklažnog centra za automobile, koji moramo da imamo, jer to zahtjeva Evropska Unija, država obezbjedi sredstva za nadoknadu u iznosu od 14.000 dinara na mjesečnom niovu“, rekao je predstavnik Udruženja Miroslav Todorović.

On je podsjetio da je država obećala da će radnici nekadašnje “Zastave automobili”, posle prekvalifikacije imati prioritet u zapošljavanju kod Fijatovih kooperanata u Kragujevcu, ali je dodao, da se to nije dogodilo, i da se zbog toga i obraćaju državi za pomoć.

Naglašavajući da među 650 radnika starosne strukture oko 50 godina, ima 74 mašinskih inženjera i četiri magistra tehničkih nauka, Todorović je rekao da su upravo ti stručno kvalifikovani radnici uradili projekat za reciklažni centar za automobile,  kamione i autobuse i naveo da je za njegovo osnivanje potrebno od pet do sedam miliona evra.

Grupa od 650 radnika je posljednja koja je dolaskom Fijata proglašena tehnološkim viškom i potpisanim protokolom države i sindikata “Zastave” oni su prešli na tržište rada, gde su dobijali novčanu nadoknadu i išli na obuke za prekvalifikaciju.

Isplata novčane nadoknade, prema potpisanom protokolu, trajala je do februara ove godine, do kada je trebalo i da se zaposle.

Kako nisu našli posao, bivši radnici su protestovali i tada tražili pomoć lokalne samouprave, posle čega je dogovoreno da se novčana nadoknada isplaćuje još četiri meseca, odnosno do jula ove godine. (Tanjug)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!