Capital.ba

Birokratija koči proizvođače dječije hrane

10.04.2012. / 8:30

BEOGRAD, Papirologija stalno koči privredu. I proizvođači dijetetskih namirnica i dječije hrane u Srbiji su se našli u velikom problemu zbog nemogućnosti da dobiju “helt” sertifikat, koji je neophodan za izvoz ovih proizvoda.

Zato su domaći proizvođači zatražili u ponedjeljak na sjednici u Privrednoj komori Srbije izmjene odredbi Zakona o bezbjednosti hrane, koja se odnose na dobijanje ovog sertifikata. Kako su naglasili, problem je više administrativne prirode oko nadležnosti ministarstava zdravlja i poljoprivrede, koji mora da se riješi što prije, jer smanjuje proizvodnju i zaustavlja izvoz ove industrije.

Radmila Bućan Petronijević iz firme “Impamil”, koja proizvodi mlijeko i hranu za bebe kaže da proizvođači danas teško dolaze do kupaca u inostranstvu.
– Često i kada prodamo robu ne možemo da je isporučimo jer nam probleme pravi nedostatak potrebne odgovarajuće dokumentacije prilikom izvoza – istakla je Radmila Bućan Petronijević. – Dolazili su partneri iz Kine čak tri puta, ali osim mišljenja o zdravstvenoj ispravnosti, nismo imali šta drugo da ponudimo, a to nije dovoljno da se sklopi ugovor. Suočavamo se sa avansnim plaćanjem sirovina u inostranstvu, dok na naplatu u trgovinama čekamo i do 150 dana, što je priličan raskorak.

Jeftinije
Priča o maržama na domaćoj dječijoj hrani nikako ne stoji, kategorični su domaći proizvođači hrane za najmlađe. Domaći proizvodi nesumnjivo su jeftiniji od uvoznih, a i jedni i drugi su kvalitetni. Kada je riječ o predlogu povraćaja PDV na bebi opremu i hranu, većina učesnika složila se da je riječ o predizbornoj kampanji. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!