Capital.ba

BiH u deficitu u trgovinskoj razmjeni s Poljskom

29.08.2018. / 14:45

SARAJEVO – Trgovinska razmjena između Poljske i BiH ima mnogo prostora za napredak, a pokrivenost uvoza izvozom koja je u prošloj godini iznosila 28 odsto, u prvih sedam mjeseci ove godine dostigla je 37 odsto, istaknuto je danas tokom Poslovnih susreta privrednika Bosne i Hercegovine i Republike Poljske koji su održani u Spoljnotrgovinskoj komori BiH (VTK BiH) u Sarajevu.

Koordinator Evropske preduzetničke mreže u FBiH i načelnik odjeljenja za EU poslove i projekte u VTK Amir Hujić rekao je da učestvuju predstavnici 30 firmi – 15 iz BiH i 15 iz Poljske iz sektora prehrane, klimatizacije i grijanja, sektora metaloprerade i autodijelova koji će nakon plenarne sjednice imati priliku i za B2B susrete.

“BiH je u deficitu u vanjskotrgovinskoj razmjeni sa Poljskom, ukupna razmjena je 622 miliona KM, a od toga je 460 miliona na strani uvoza. U izvozu BiH dominira aluminijum, tekstilni proizvodi i naftna ulja, dok najviše uvozimo koks i mesne prerađevine”, kazao je Hujić.

Posebno je izdvojio velike potencijale BiH kada je riječ o prehrani i proizvodnji zdrave hrane, dodajući da su Poljaci jako zainteresovani za tu proizvodnju. Poljska privredna delegacija, prema riječima koordinatora Evropske preduzetničke mreže Zapadne Poljske Agnješke Turinske, u ponedjeljak je bila u Banjaluci na sličnom sastanku.

“Nadamo se da će i ovaj susret privrednika biti uspješan kao što je to bilo i u Banjaluci i da ćemo uspjeti da uspostavimo i razvijemo dobru saradnju. Mi smo ovdje zahvaljujući Evropskoj preduzetničkoj mreži koja pomaže različitim preduzetnicima iz EU, ali i van nje, kao što su naprimjer BiH, Kina, Čile, Brazil itd. u procesu internacionalnizacije, integracije i zajedničkog poslovanja”, kazala je Turinska.

Što se tiče finansiranja, kako je dodala, sredstva dobijaju iz komisija EU, kao i iz poljskog budžeta, a njihove aktivnosti usmjerene su ka malim firmama da bi mogle da se razviju i pojave na tržištu. Fena

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!