Capital.ba

BiH u 2020. nazadovala u spremnosti za e-trgovinu

20.02.2021. / 16:22

BANJALUKA –  Iako je tokom pandemije koronavirusa internet kupovina intenzivirana širom svijeta, Bosna i Hercegovina nije napredovala u ovoj oblasti, izvještava Indikator.ba.

e trgovina

Foto: Pixabay

Izvještaj o spremnosti zemalja da se uključe u internetsku trgovinu odjela Ujedinjenih nacija zaduženog za trgovinu i razvoj UNCTAD za 2020. godinu, pokazao je da je Bosna i Hercegovina pala za šest mjesta na 70. mjesto među 152. zemlje svijeta, sa 64. mjesta u rangiranju za 2019. godinu.
Ispred Bosne i Hercegovine na ovoj listi je Mauritius, a iza je Indija.

Vrijednost bosanskohercegovačkog indeksa iznosila je 58,1 bod i manje je za -3,4 boda u odnosu na godinu ranije.

Izvještaj pokazuje da 70 posto građana BiH starijih od 15 godina koristi internet i taj među ocjenjivanim paramatrima je najbolji. Najslabiji segment je pouzdanost poštanskih usluga (skor 40), dok su nešto bolji pristup sigurnim internetskim serverima (64), te udio populacije koja koristi internet i ima račun kod finansijske institucije ili davatelja usluga mobilnog novca (59).

Švicarska je zamijenila Holandiju na vrhu Unctadovog indeksa, a Evropa ostaje daleko najspremnija regija za e-trgovinu.

U 2019. godini 97% švicarskog stanovništva koristilo je internet. Jedine neevropske ekonomije među prvih 10 su Singapur, rangiran na četvrtom mjestu, i Hong Kong (Kina) na 10. mjestu.

Indeks ocjenjuje 152 države u pogledu spremnosti za kupovinu putem Interneta, čija je vrijednost procijenjena na 4,4 biliona američkih dolara u 2018. godini, što je 7% više u odnosu na prethodnu godinu.

Među zemljama regije Hrvatska je na 25. mjestu najbolje rangirana, Slovenija zauzima 34. mjesto, Srbija je 43., Sjeverna Makedonija 52.,a Crna Gora 78.

Top 10 zemalja

1. Švicarska, 2. Nizozemska, 3.Danska, 4. Singapur, 5.Velika Britanija, 6.Njemačka, 7.Finska, 8.Irska, 9.Norveška, 10. Hongkong,

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!