Capital.ba

BiH što prije mora napasti tržište Irana

07.03.2016. / 10:46

20160307083601_357877BANJALUKA, BiH i Iran posljednjih mjeseci vode pregovore u vezi s jačanjem međusobne privredne saradnje, dok je Savjet ministara BiH prošle sedmice utvrdio prijedlog kojim se želi proširiti lista robe za koju su dvije države odobrile carinske povlastice radi daljeg unapređenja bilateralne trgovine.

Naime, otimanje za iransko privredno tržište oslobođeno sankcija uveliko traje, a stručnjaci navode kako se radi o velikoj prilici za bh. privredu.

Naglašavaju da se mora brzo reagovati, jer su velike kompanije iz razvijenih zemalja već počele s poslom. Tome u prilog ističu da kada dođe do ukidanja sankcija nekoj državi, tržište te države doživljava ekspanziju uvoza. U ovom slučaju radi se o zemlji sa oko 80 miliona stanovnika, koju kao šansu treba da posmatraju domaći proizvođači i iskoriste priliku da na vrijeme zauzmu svoje mjesto na tamošnjem tržištu.

Pregovori tek počeli

Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kazao je kako su pregovori tek počeli.

“Imamo cilj da na postojeću listu robe koju već imamo s Iranom stavimo i artikle za koje smo zainteresovani”, rekao je Šarović.

Ahmet Egrlić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, rekao je da BiH svoju šansu za izvoz u Iran svakako može tražiti u metalskom sektoru, odnosno automobilskoj i mašinskoj industriji, koji je tradicionalno najznačajniji sektor u BiH i čini oko 35 odsto bh. izvoza.

“Takođe, postoji značajna potreba za izvozom prehrambenih proizvoda, posebno ulja i šećera u Iran, na koju bh. kompanije takođe mogu odgovoriti.

Razgovarali smo o mogućem odobravanju kvote od 10.000 tona jestivog ulja za izvoz i 30.000 tona šećera”, rekao je Egrlić.

Iz Privredne komore RS ističu kako sve nadležne institucije moraju reagovati što prije. “Gledajte, ako su mnogo razvijenije zemlje već prisutne tamo, onda već kaskamo i zato moraju sve institucije u što kraćem vremenskom roku reagovati kako bismo stvorili uslove da naši privrednici zauzmu svoju tržišnu nišu. Tako da je za našu privredu važno i da se Ambasada BiH u Iranu uključi u unapređenje te saradnje i pomogne u nastupu naših privrednika na tamošnjem tržištu, a mi kao asocijacija privrednika RS stojimo na raspolaganju”, kazao je Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.

Velika prilika za BiH

Muris Čičić, profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, kaže kako se radi o velikoj prilici, kao i da BiH nije zakasnila u trci za parče iranskog tržišta, ali da, nažalost, bh. privrednici nisu konkurentni pored velikih kompanija.

“Radi se o veoma udaljenoj zemlji na čijem su tržištu već prisutne kompanije iz Njemačke, Francuske, Italije, ali ukoliko nam Iran napravi uslugu u vidu nekih olakšica, onda bismo mogli da pariramo na tom tržištu i ostvarimo dobit”, rekao je Čičić. On je dodao da je kroz razgovor s iranskim privrednicima čuo kako im svakodnevno stiže po više zahtjeva za saradnju iz čitavog svijeta.

“To je potpuno razumljivo. Iransko tržište je možda i jedino na svijetu koje nije pokoreno. Mi bismo svoju šansu mogli tražiti u mineralnim vodama koje imamo dosta, a zanemarena je u izvozu, tekstilnoj industriji i najviše u industriji namještaja, koja je i najrazvijenija”, kaže on.

Seyad Hoasein Arabi, iranski ambasador u BiH, prilikom razgovora s predstavnicima Spoljnotrgovinske komore BiH, istakao je kako su iranske kompanije pokazale zainteresovanost za saradnju.

Inače, podaci Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH pokazuju da je obim spoljnotrgovinske razmjene BiH s Iranom relativno skroman i u periodu od 2010. do 2014. godine iznosio je 153,1 milion KM, od čega je uvoz u BiH iznosio 3,4 miliona, a izvoz BiH u Iran 149,7 miliona maraka. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!