Capital.ba

BiH preuzela predsjedavanje Ceftom

29.01.2013. / 15:19

sarovicSARAJEVO, Ključni prioriteti BiH tokom ovogodišnjeg predsjedavanja Cefta sporazumom biće dalje intenziviranje i promocija trgovine, liberalizacija usluga, uklanjanje administrativnih i drugih barijera i obezbjeđenje ravnopravnog partnerstva sa ostalim članicama Cefte, izjavio je danas ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.

On je na konferenciji za novinare u Sarajevu saopštio da je BiH početkom godine funkciju predsjedavajućeg Ceftom preuzela od Albanije.

Prema njegovim riječima, to je dobra prilika za promociju BiH, ali istovremeno i izazov zbog loših ekonomskih kretanja u regionu i svijetu.

Šarović je dodao da će BiH u ovoj godini biti trgovinski centar regiona, kao i da će aktivno učestvovati u pripremi za zajedničku regionalnu strategiju razvoja u okviru Cefte.

“Pokrivenost izvoza uvozom u BiH u momentu osnivanja Cefte 2008. godine bila je 50 odsto, a taj procenat danas iznosi 65 odsto, što ukazuje na činjenicu da se BiH približava svom strateškom cilju – ravnopravnom partnerstvu u Cefti”, istakao je Šarović.

On je naveo da je BiH tokom članstva u Cefti ostvarila porast izvoza poljoprivrednih proizvoda za 13 odsto, dok je uvoz smanjen za sedam odsto.

Odgovarajući na pitanja u vezi sa ulaskom Hrvatske u EU, odnosno njenim napuštanjem Cefte, Šarović je naveo da će novi režim na granici za obje zemlje donijeti određene brige i probleme.

Prema njegovim riječima, Hrvatska je u BiH u prošloj godini izvezla robe u vrijednosti od 1,125 milijardi evra, dok je izvoz iz BiH u Hrvatsku bio 600 miliona KM.

“Kada je riječ o poljoprivrednim proizvodima, Hrvatska je u BiH plasirala robe u vrijednosti oko 300 miliona evra, dok izvoz iz BiH iznosi 100 miliona”, precizirao je Šarović.

On je istakao da BiH mora da obezbijedi uslove za dostizanje evropskih standarda u poljoprivrednoj proizvodnji, posebno u proizvodnji mesa, mlijeka, mliječnih prerađevina, jaja i peradarstvu.

Prema njegovim riječima, nakon 1. jula neće biti bescarinskog uvoza za Hrvatsku, zbog čega će njeni proizvodi poskupjeti na tržišu BiH.

Šarović je zaključio da bi firme iz Hrvatske, poput “Dukata” ili  “Podravke”, trebalo da u novim uslovima u BiH otvaraju svoje pogone za proizvodnju već brendiranih proizvoda, pri čemu bi koristile domaću radnu snagu i sirovine iz BiH, što otvara mogućnost za nove direktne investicije.

Istovremeno, dodao je on, BiH ulazak Hrvatske u EU treba da iskoristi na planu harmonizacije domaćeg zakonodavstva sa evropskim standardima i propisima.

Šarović je naglasio i potrebu jače kontrole kvaliteta poljoprivrednih proizvoda u BiH, u čemu će joj pomoći i inspekcijski tim iz Dablina.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH očekuje da će najbolje rezultate na tom planu ostvariti mljekare “Megle” i “Mlijekoprodukt”.

Šarović je potvrdio da će nadležne institucije BiH podržati nastup domaćih proizvođača na sajmovima u inostranstvu, a naglasio je i nužnost većih podsticaja za domaću poljoprivrednu proizvodnju.

On je ponovio svoju zabrinutost da do 1. jula oba granična BIP-prelaza za transfer proizvoda biljnog i životinjskog porijekla Bijača i Gradiška neće biti u punoj funkciji.

Šarović je pojasnio da na Bijači treba još izgraditi privremene saobraćajnice i objekte, a u Gradiški još dvije prilazne trake, s ciljem omogućavanja veće frekvencije.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!