Capital.ba

BiH posljednja u regionu u IKT

13.05.2016. / 14:09

ikt-konkursSARAJEVO, BiH je prošle godine bila na 77. mjestu i posljednja je u regionu prema Indeksu razvoja informaciono-komunikacionih tehnologija /IKT/ Međunarodne unije za telekomunikacije, rekao je danas generalni direktor Regulatorne agencije za komunikacije /RAK/ BiH Predrag Kovač.

Kovač je naveo da je, premam ovom indeksu, BiH 2008. zauzimala 64. mjesto, 2007. je bila na 58, a u 2002. na 66. mjestu.

“U poređenju sa zemljama u okruženju, zauzimamo posljednje mjesto. Hrvatska je na 42. mjestu, Srbija na 51, a Crna Gora na 65. mjestu”, rekao je Kovač na obilježavanju 17. maja – Svjetskog dana telekominikacija i informacionog društva, koje je organizovala Spoljnotrgovinska komora BiH.

Prema njegovim riječima, načina za napredak uvijek ima, a kada je riječ o BiH, napredak u oblasti ICT-a i usluga prvenstveno zavisi od toga da li će i kada biti donesen ključni strateški dokumenti za razvoj ove oblasti – politike sektora telekomunikacija, ali i strategija o širokopojasnom pristupu, koju jedino BiH u okruženju nema.

“Pozitivno je da BiH postaje prepoznatljiva u regionu, kao ambiciozna zemlja kada je riječ o tehnološkim habovima, čiji je cilj kreiranje tehnoloških kompanija, koje će biti konkurentne na svjetskom tržištu”, istakao je Kovač.

Kako bi podržala ove procese, prema njegovim riječima, Agencija preduzima sve što je u njenoj nadležnosti, s ciljem razvoja tržišta telekomunikacija.

Kovač je naveo da to prvenstveno podrazumijeva harmonizaciju regulacije sa regulatornim okvirom EU i usmjerenost ka praćenju globalnih trendova, uz primjenu adekvatnih mjera za jačanje konkurencije i ostvarenje uslova za razvoj nove infrastrukture i usluga.

Pomoćnik ministra za komunikacije BiH Željko Kovačević rekao je da BiH, kao zemlji u razvoju, IKT sektor, a posebno IKT industrija, može pomoći u tehnološkom napretku, ali imati i važnu ulogu u ekonomskom razvoju zemlje.

“Analize iz prošle godine pokazuju da je IKT sektor jedna o najbrže rastućih industrijskih grana u BiH sa ukupnim rastom od 72 odsto. Taj sektor danas doprinosi oko 150 miliona KM u ukupnom BDP-u BiH, sa porastom zaposlenih od gotovo 67 odsto”, naveo je Knežević.

Prema njegovim riječima, u BiH postoji ogroman potencijal i velika perspektiva za intenzivniji razvoj IKT sektora kako bi postao glavna pokretačka snaga ekonomskog zazvoja i kako bi se smanjila trenutno najveća boljka ekonomije BiH – zapošljavanje mladih.

Knežević je istakao da se, uprkos evidentnom napretku, IKT sektor i IKT industrija u BiH susreće sa mnogim problemim koje usporavaju njegov razvoj jer je tržište BiH malo i siromašno i zaostaje za zemljama iz regiona čija jača konkurencija dovodi do njegovog daljeg sužavanja i slabljenja.

“Domaće IKT firme uglavnom izvoze svoje proizvode i rade za strane klijete, a one koje svoje poslovanje temelje isključivo na proizvodima i uslugama na domaćem tržištu, ne mogu ostvariti značajniji rast i kao takve jedva mogu i opstati”, naglasio je Knežević.

Prema njegovim riječima, IKT preduzetnici u BiH već duže vrijeme skreću pažnju na mnoge prepreke u svome poslovanju, a najviše ukazuju na nedovoljnu uloga države u stvaranju okruženja za ubrzani rast IKT sektora i IKT industrije.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić rekao je da društveno politička zajednica treba i mora dati veći značaj razvoju telekomunikacija, bez kojih je danas nezamislivo poslovanje, obrazovanje, medicina i bilo koji segment društvenog života.

“BiH poprilično ide u korak sa svijetom, a operateri rade kvalitetan i težak posao u kome je neophodno pratiti svjetske trendove i dostignuća”, istakao je Egrlić.

Prema njegovim riječima, obilježavanje Svjetskog dana telekomunikacija postala je tradicija u Komori, kada se na jedan simboličan način pokušava skrenuti pažnja javnosti na važnost ovog sektora koji je jedan od najbrže rastućih u svijetu.

Predsjednik Udruženja “BH-TEL” Himzo Bajrić izrazio je nadu da će se u BiH promijeniti svijest i da će se mijenjati njen sistem obrazovanja u smjeru obrazovanja kadrova za razvoj, za budućnost, što je sigurno ICT.

“ICT je šansa za male narode i zemlje da se predstave cijelom svijetu i ponude svoje vrijednosti za razmjenu i dalji sveopšti napredak. Propuštanje prilike za razvojem i inventivnom upotrebom ICT tehnologije značilo bi ujedno i propuštanje prilike za naše priključenje razvijenom društvu”, zaključio je Bajrić. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!