Capital.ba

BiH pokušava da prisvoji puteve RS

19.07.2008. / 10:20

BANJALUKA, Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske (RS) Nedeljko Čubrilović rekao je da je Nacrt zakona o javnim putevima, koji je Savjet ministara BiH utvrdio bez saglasnosti RS, u surpotnosti sa Ustavom BiH i da predstavlja pokušaj prenosa vlasništa nad putevima.

On je rekao da ovaj nacrt zakona predviđa da Korporacija za saobraćaj upravlja putevima u BiH, što je suprotno ustavima BiH i RS.

“Prema Ustavu BiH, ova korporacija bi trebalo da ima ulogu regulatora, a ne upravljača. Da budem jasan – u pitanju je pokušaj prenosa vlasništva nad putevima. Oni hoće da postanu vlasnici puteva RS, što je suprotno ustavima BiH i RS”, rekao je Čubrilović u intervjuu za “Glas Srpske”.

On je podsjetio da su Ustavom utvrđene nadležnosti zajedničkih institucija u oblasti saobraćaja, te da je u skladu sa tim i donesen Zakon o međunarodnom i međuentitetskom prevozu.

Čubrilović je dodao da je Aneksom 9 propisano osnivanje Korporacije za saobraćaj koja bi imala samo one nadležnosti koje joj prenesu entiteti.

Govoreći o ugovoru o izgradnji mreže auto-puteva u RS sa austrijskom građevinskom kompanijom “Štrabag”, Čubrilović je istakao da je rok za potpisivanje ugovora produžen za još mjesec dana i da bi, ukoliko Vlada RS prihvati uslove kreditnog zaduženja, bila zakazana vanredna sjednica Narodne skupštine na kojoj bi bio predstavljen ovaj ugovor.

“Vlada RS je do sada četiri puta temeljito razmatrala prijedlog ugovora. Sada sa `Štrabagom` nastojimo pronaći rješenje u vezi sa obezbjeđenjem sredstava za rješavanje imovinskih odnosa. Svuda u svijetu država rješava imovinske odnose, pa smo stoga i mi u obavezi da ih riješimo radi uvođenja koncesionara u posao. Procjena je da bi za izuzimanje nekretnina trebalo obezbijediti između 400 i 500 miliona KM”, objasnio je Čubrilović.

On je rekao da se čeka da li će “Štrabag” preuzeti na sebe obavezu da pod povoljnim uslovima obezbijedi kreditna sredstva za Vladu, kako bi se i to pitanje riješilo, dok su sve druge primjedbe i nedoumice otklonjene poslije više razgovora ministarske grupe sa konsultantom i “Štrabagom”.

“Iako će se o ugovoru izjasniti Narodna skupština, ipak je najveća odgovornost na Vladi i premijeru Miloradu Dodiku. To je najteža i najodgovornija odluka koju jedna Vlada RS treba da donese. Kod ocjene ugovora treba imati u vidu koje posljedice mogu nastati po Vladu, ako se koncesionar blagovremeno ne uvede u posjed. Ako se sa uvođenjem bude kasnilo, slijede penali. Sigurno je da `Štrabag` neće tolerisati nikakvo kašnjenje koncendenta”, naglasio je Čubrilović.

On je ocijenio da je izgradnja mreže autoputeva u RS nesumnjivo najznačajniji i najkapitalniji projekat koji je ikad rađen na ovim prostorima i da upravo zbog toga nije lako donijeti odluku o ulasku u ovaj posao.

Čubrilović, koji je na čelu Savjetodavno-operativnog tima Vlade RS za ubrzavanje i rješavanje imovinskih odnosa na autoputu Banjaluka – Gradiška, rekao je da je najveći problem prva dionica od Klašnica do Mahovljana, u čiju izgradnju se ušlo bez riješenih imovinskih odnosa, građevinske dozvole i valjanog projekta.

“Ostalo je još nekoliko slučajeva koji su teški za rješavanje. Ušlo se u sudske sporove, tako da je to problem koji otežava završetak ove dionice. Što se tiče dionice od Mahovljana do Gradiške, očekujem da će se izgradnja odvijati predviđenom dinamikom i da će biti završena krajem 2009. godine”, naglasio je Čubrilović.

Prema njegovim riječima, i na njoj će biti problema sa imovinskim odnosima, ali ne toliko drastičnih kao što je to na prvoj dionici.

Ministar saobraćaja i veza RS objasnio je da će prema novom Zakonu o eksproprijaciji, koji će predložiti Savjetodavno-operativni tim Vlade RS, naknada za eksproprisane nekretnine biti isplaćivana prema tržišnoj vrijednosti, a ne, kao do sada, po “pravičnoj naknadi”.

“To je praksa zemalja koje imaju slična iskustva i koje su prošle sličnu proceduru kroz koju i mi prolazimo. Ne vidim da je loše osloniti se na ta iskustva. Najvažnije je da dođemo u situaciju da možemo bar za šest mjeseci rješavati imovinske sporove. U Sloveniji je na početku gradnje autoputeva prosjek rješavanja imovinskih odnosa bio četiri godine. Sada se u njoj za tri mjeseca rješavaju imovinski odnosi na ugovorenom poslu”, objasnio je Čubrilović.
 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!