Capital.ba

BiH nakon kraha prvog dijela pregovora o prilagođavanju SSP-a: Traže otvoreno tržište, ne daju ništa

18.02.2016. / 7:30

sarovicSARAJEVO,  Oni traže da mi otvorimo svoje tržište u potpunosti za uvoz, a da ne dobijemo ništa. To vam je otprilike to. Ovako je za “Nezavisne” Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara BiH, prokomentarisao prve pregovore o prilagodbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koje je BiH u utorak započela sa Evropskom komisijom u Sarajevu.

“Evropskoj komisiji neprihvatljivi su zahtjevi koje ima BiH, a s bh. strane potpuno je neprihvatljiv princip koji nudi Evropska komisija”, ukratko je apsolvirao Šarović fijasko prvog dijela pregovora, potvrdivši pritom i da je Evropska komisija od BiH tražila  da pristane na tradicionalnu trgovinu.

Ipak, podvlači da je moguće da već za mjesec dana uslijedi nastavak pregovora. Šarović ističe da BiH neće odstupiti od svojih zahtjeva. Kristijan Danijelson, generalni direktor Direkcije Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju, kazao je da postoji spremnost EK da na sve moguće načine podrži ovaj proces, uključujući vrlo konkretne oblike tehničke pomoći, ali i podršku kako bi BiH  u potpunosti realizovala SSP.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara RS, ističe da  je za poljoprivredne proizvođače u BiH pogubno i ono što je BiH nudila Evropskoj komisiji, a na šta oni nisu pristali.

“Mi smo EU nudili 25.000 tona mlijeka bez carina i prelevmana, a to znači četvrtinu proizvodnje u RS i četvtinu proizvodnje u FBiH, te jednu osminu proizvodnje BiH  na godišnjem nivou”, rekao je Usorac, istaknuvši da je BiH ponudila sve “na tacni”, te da bi to budžet BiH koštalo 70 miliona KM. “Mi to ne možemo  istrpiti. Prvo što bi nam umanjili budžet, drugo što bi otvorili tržište. Zamislite na tako otvorenom tržištu gdje EU ima ogromne subvencije. Recimo, za svinjsko meso u Austriji njihov farmer dobije jedan evro subvencije na proizvodnju i jedan evro za izvoz, to su dva evra, a četiri  konvertibilne marke je svinjetina ovdje. Ko je proda za četiri KM, sretan je. Znači, mi njima ne možemo biti konkurencija u ovoj situaciji. Naša država hoće  za 20-30 dana da SSP prilagodi, a pet godina prilagođava plavi dizel, a još ga nismo dobili. I pitanje je kad ćemo ga dobiti”, rekao je Usorac. Mehmed Nikšić, predsjednik Udruženja mljekara i član Udruženja poljoprivrednika FBiH, kaže da tradicionalna trgovina ne dolazi u obzir i da je previše i ono što smo ponudili.

“Bilo kakvo popuštanje prema EU bilo bi kao da zakažete utakmicu između Barselone i Radnika iz Hadžića na njihovom stadionu u Barseloni i da neko očekuje od nas da igramo neriješeno ili da pobijedimo. Pristanak na uslove Evropske komisije bio bi poguban”, rekao je Nikšić.

Zlatko Hurtić, ekonomski analitičar, ističe da je pozitivno to što delegacija BiH pokušava ispregovarati povoljniju poziciju u vezi sa tradicionalnom trgovinom, s obzirom na to da je to obaveza kad steknete status kandidata, a ne sad u ovom predkandidatskom statusu.

“Međutim, očigledno je da je lobiranje  od strane Hrvatske toliko jako da  u tom kontekstu se, kada je u pitanju BiH, pokušava nametnuti ta harmonizacija i nešto ranije. Mislim da treba da iskoristimo sve mogućnosti da bismo EK ukazali na sve štetnosti koje bi  to moglo prouzrokovati u ovom momentu na našu ekonomiju koja tek  izlazi iz recesije i kojoj treba podrška”, rekao je on.

Izjave

Mirko Šarović

“Evropska komisija od BiH tražila  da pristane na tradicionalnu trgovinu Kristijan Danijelson Sremni smo da pomognemo kada je u pitanju adaptacija SSP-a”.

Vladimir Usorac

“BiH je Evropskoj komisiji ponudila sve na tacni”.

Mehmed Nikšić

“Tradicionalna trgovina ne dolazi u obzir, previše je i ono što smo ponudili”

Zlatko Hurtić

“Očigledno je da je lobiranje  od strane Hrvatske jako.” Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!