Capital.ba

BiH na 40. mjestu među 125 zemalja u istraživanju o povoljnosti za ulaganje

19.08.2008. / 8:01

SARAJEVO, Bosna i Hercegovina je rangirana na 40. mjestu među 125 zemalja u istraživanju o povoljnosti tržišta u razvoju za ulagače prema “Bertelsmann Transformation Indexu” (BTI), navodi se u izvještaju konsultantske kuće “Roland Berger”.
Naša zemlja je u odnosu na posljednje istraživanje od prije dvije godine nazadovala za tri mjesta i s ukupnom ocjenom od 6,51 zauzela zadnje mjesto u regionu.
Po napretku u demokratskim reformama zauzeli smo 48. mjesto sa indeksom 6,70, za razvoj tržišne ekonomije dodijeljeno nam je 49. mjesto s indeksom 6,32, a najlošiju ocjenu – indeks 4,59 – dobili smo za transformaciju u političkom rukovođenju i po ovom kriteriju plasirani smo na 81. mjesto.
U izvještaju se konstatuje napredak naše zemlje u reformama, ekonomski rast, ali i upozorava da je privatizacija spora, naročito u Federaciji BiH, te da je veliki dio javnog sektora još u državnim rukama.
Među 125 zemalja koje su obuhvaćene istraživanjem na prvom mjestu je Češka (indeks 9,56), na drugom Slovenija (9,49), dok je na trećem Estonija (9,42).
Od zemalja u regionu visoko je plasirana Hrvatska, na 14. mjestu (indeks 8,57), Makedonija je 22. sa indeksom 7,52, Crna Gora 30. (7,28), Srbija 31. (7,20), dok je na 33. mjestu Albanija (indeks 7,07).
Ekonomski rast, stabilnost cijena i kursa valute su indikatori u kojima su sve zemlje uglavnom dobile najbolje ocjene, dok su društveni napredak i održivost najlošije ocijenjeni. Na primjer, Kina, koja je najbrže rastuća zemlja u svijetu, rangirana je na niskom 85. mjestu po održivosti razvoja. No, gledajući ovaj kriterij, samo su četiri zemlje pozitivno ocijenjene – Singapur, Slovenija, Južna Koreja i Tajvan.
BTI se objavljuje svake dvije godine i mjerilo je kojim se posmatraju države i njihov napredak u demokratskim reformama i socijalnoj osjetljivosti tržišne ekonomije, a obuhvata 17 kriterija.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!