Capital.ba

BHMAC račune za mobilne telefone platio 55.214 KM

22.08.2012. / 8:30

BANJALUKA, Troškovi za 86 službenih vozila Centra za uklanjanje mina BiH /BHMAC/ prošle godine iznosili su 356.309 maraka, a računi za mobilne telefone 134 radnika plaćeni su 55.214 KM, pa su revizori upozorili da se ti troškovi svedu na “razumnu mjeru”.

Revizori su istakli da direktor BHMAC i njegova dva zamjenika, kao i šefovi kancelarija i njihovi zamjenici u Banjaluci i Sarajevu imaju pravo na 24-časovno korištenje vozila, te da za neke od automobila nije mogla biti utvrđena svrha, prenose “Nezavisne novine”.

Pravdajući troškove službenih vozila i mobilnih teleFona u BHMAC naglašavaju da je 70 odsto osoblja na terenu, te da je korišćenje mobilnih teleFona i automobila neizbježno.

Mjesečni limit za korišćenje mobilnih telefona iznosi od 31 KM za višeg referenta za izviđanje do 90 KM za direktora. Direktor Centra Dušan Gavran kaže da su ranije korišćene radio-veze, ali da su morali preći na mobilne telefone zbog neispravnosti baznih stanica.

Centar za uklanjanje mina BiH u 2011. godini potrošio je 6.323.075 KM, a najveći dio tog iznosa otišao je na plate radnika – ukupno 4.113.653 KM.

Jedna od najvećih stavki u budžetu je i iznajmljivanje poslovnih postorija na osam lokacija, što sa iznajmljivanjem opreme košta 400.219 KM.

Sagovornik “Nezavisnih” koji je upućen u dešavanja u vezi sa BHMAC ističe da poseban problem predstavlja prikupljanje donacija, odnosno memorandum koji je BiH sklopila sa Slovenijom o osnivanju Međunarodnog fonda za deminiranje. Prema tom dogovoru, za svaki prikupljeni dolar preko tog fonda Vlada SAD duplira iznos.

“Njegov zadatak je da prikuplja donacije za deminiranje u BiH iz međunarodnih izvora. Međutim, BiH nema nikakav uvid šta se dešava sa novcem koji uplaćuju donatori, jer Fond nikome ne podnosi izvještaj i raspolaže namjenskim sredstvima po svom nahođenju. Neke zemlje, poput Njemačke, su zbog takvog raspolaganja odlučile da povuku svoj novac”, dodao je sagovornik, koji je želio ostati anoniman.

Prema njegovim riječima, jedino rješenje je da BiH osnuje svoj Fond, što je i predviđeno novim zakonom o deminiranju, ali još nije usvojen, jer ga je Ministarstvo civilnih poslova BiH prije dvije godine vratilo na doradu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!