Capital.ba

Bh. građani među najvećim kafedžijama

29.07.2013. / 9:36

kafaBANJALUKA, Uvoz kafe u BiH iz godine u godinu se povećava pa je prošle godine vrijednost uvezene kafe od 117 miliona maraka bila veća za osam miliona nego prethodne godine.

Da su bh. građani veliki ljubitelji kafe, potvrđuje i nedavno istraživanje organizacije “International Coffee Organisation”, prema kojem je BiH po potrošnji kafe 12 zemlja na svijetu.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u prvoj polovini ove godine u BiH je ukupna količina uvezene kafe iznosila 10.774 tone, čija je vrijednost 48 miliona KM.

“Od toga je sirove kafe uvezeno u količini od 9.918 tona, u vrijednosti 40 miliona KM, pržene kafe u količini od 851 tonu, ukupne vrijednosti osam miliona KM i ostalih preparata za kafu u količini od pet tona, u ukupnoj vrijednosti 15.000 KM”, precizirao je Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.

On je naveo da je prošle godine u BiH uvezeno 22.933 tone kafe, u vrijednosti 117 miliona maraka, a prethodne godine uvezeno je 21.919 tona, ukupne vrijednosti 109 miliona KM.

“Od ukupne količine kafe prošle godine, sirove kafe uvezeno je 21.276 tona, pržene kafe 1.645 tona i ostalih preparata za kafu u količini od 12 tona”, kazao je Kovačević.

Prema njegovim riječima, u 2011. godini u BiH je uvezeno nešto manje kafe, pa je ukupna količina sirove kafe iznosila 20.281 tonu, a pržene kafe 1.624 tone i ostalih preparata za kafu u količini od 14 tona.

Kovačević je kazao da se kafa u BiH najviše uvozi iz Slovenije, Italije, Hrvatske, Srbije, Brazila i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

“Akciza na kafu se plaća prilikom uvoza po kilogramu, i to za sirovu kafu 1,50, prženu kafu (u zrnu ili mljevena) tri i ljuske i opne pržene kafe i ostale proizvode od kafe akciza iznosi 3,50 maraka”, naveo je Kovačević.

Prema podacima “International Coffee Organisationa”, svjetska godišnja potrošnja kafe po stanovniku iznosi prosječno 4,8 kilograma, dok je na našim prostorima prosjek za jedan kilogram veći (5,8 kg).

Prosječna bh. porodica na kafu mjesečno izdavaja oko 11 maraka, a od tri stanovnika, čak dva uživaju u kofeinskom napitku.

Prema istom istraživanju, najomiljenija je “bosanska kafa”, zatim instant kafu i ostali miksevi.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu prava potrošača BiH, smatra da je ispijanje kafe u bh. društvu duga tradicija i da je duboko ukorijenjena.

“Bez obzira na krizu i besparicu, svaka kuća u BiH u bilo koje doba dana i noći ima kafu. Iako se štedi na hrani i osnovnim životnim namirnicama, sve je manje para i kriza nas sve više pritišće, uvijek ćemo imati kafe u kući da ponudimo gostima. U BiH je jednostavno tako”, kaže Lakota.

On je naveo da je poznato da se u BiH uz ispijanje kafe prepričavaju najnovija dešavanja u gradu i državi i da je to vrijeme rezervisano za odmor od svakodnevnih obaveza. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!