Capital.ba

BH-Gas želi monopol nad gasnim tržištem BiH

15.04.2010. / 8:15

BANJA LUKA, Projekat “Sava”, odnosno konekcija na “Južni tok”, za Republiku Srpsku je prihvatljiviji, ekonomski isplativiji i veoma izvjestan, iako neki ljudi misle da je stavljanje “BH” u naziv preduzeća dovoljno da se gradi monopolska pozicija i da se biraju projekti za cijelu BiH.

Kazali su ovo “Glasu Srpske” u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS reagujući na izjave direktora preduzeća “BH-Gas” Almira Bećarevića koji je za sarajevske medije ponovo izjavio da je izgradnja gasovoda Bosanski Brod – Zenica mnogo isplativija od gasovoda koji bi išao od  Zvornika preko Bijeljine, Brčkog, Šamca, Doboja do Banje Luke i Novog Grada.
– Ponovo se moramo vratiti na to u čije ime može da govori Bećarević. Konekcije su moguće i prihvatljive, ali nikako monopol koji Bećarević želi da ima. Očigledno neko misli da je stavljanje “BH” u naziv preduzeća dovoljno da se gradi monopolska pozicija i da se “biraju projekti” – kazali su u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS.
Dodali su da je priključak sadašnje gasne mreže na teritoriji Republike Srpske, te da potpisani sporazumi između Republike Srbije i “Gasproma” daju garancije za obezbjeđenje dovoljnih količina gasa i sigurnost snabdijevanja za RS, ali i za BiH. Izgradnjom gasovoda “Sava” planirano je da bude obezbijeđeno više od 1,5 milijardi metara kubnih gasa godišnje.
– Činjenica je da postoji projekat magistralnog gasovoda “Sava”, kao i da postoji volja da krak “Južnog toka” ide preko Republike Srpske. Sve ovo govori u prilog tome da je za RS projekat “Sava” veoma izvjestan i nudi mogućnost razvoja gasne infrastrukture prvo u sjevernom dijelu, a onda i u drugim krajevima Srpske – naglasili su u Ministarstvu.
Ističu da je to potvrđeno i kroz razgovore koje je nedavno vodila delegacija Vlade Republike Srpske predvođena predsjednikom Miloradom Dodikom u Moskvi sa potpredsjednikom “Gasproma”.
“BH-Gas” je u proteklom periodu u nekoliko navrata ukazivao da projekt “Sava” za njih nije isplativ, jer, kako kažu, prolazi dijelom BiH koji nema razvijenu industriju, dok je gustina naseljenosti takva da ne može osigurati dovoljnu potrošnju. Predstavnici distributera gasa u FBiH i ranije su se protivili ulasku Republike Srpske u projekat “Južni tok” i predlagali povezivanje sa gasovodom iz Hrvatske, pravdajući to isplativošću gasovoda Bosanski Brod – Zenica.
Cilj projekta “Južni tok” je prenošenje zemnog gasa iz Rusije za srednju Evropu preko Crnog mora i Bugarske.
Republika Srpska planira da izgradi 480 kilometara gasovoda u sjevernoj Bosni i da ga poveže sa “Južnim tokom”. Planirano je da taj gasovod ide duž Save do Banje Luke i da poveže Republiku Srpsku sa dionicom “Južnog toka” u Srbiji. Predstavnici “Gasproma” i “Srbijagasa” u novembru prošle godine potpisali su u Bernu ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća “Južni tok Srbija”. Na taj način Srbija postaje regionalni centar za distribuciju ruskog gasa, a generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović kazao je da će to Srbiji omogućiti prihod od tranzitnih dažbina u iznosu od oko pola milijarde evra godišnje.
“Gas promet”
Ministri industrije i energetike RS i Srbije Slobodan Puhalac i Petar Škudrić potpisali su polovinom prošle godine u Banjoj Luci sporazum na osnovu kojeg će novosadski “Srbijagas” preuzeti “Gas promet” iz Pala i učestvovati u gasifikaciji RS.
“Srbijagas”
Direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović rekao je ranije da je ovo preduzeće spremno da učestvuje i u gasifikaciji FBiH, ocjenjujući da to “ne bi smjelo biti ideološko, već pitanje biznisa i prilike da se spremno dočeka ‘Južni tok'”.
– Za potrebe gasovoda koji ide prema RS, a po potrebi i prema FBiH, najmanja količina gasa kojom raspolažemo je milijardu kubika, a ako se u budućnosti ukaže potreba, biće i veća – naglasio je Bajatović.  Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!