Capital.ba

Bez posla 50 miliona

13.07.2012. / 7:45

BRISEL, Primanja jednog procenta najbolje plaćenih u razvijenim zemljama su se tokom posljednje dvije decenije uvećala za 20 odsto.

Oni najniže vrednovani, kao i najmlađi na tržištu rada, istovremeno, na svojoj koži osjećaju ne samo sve veću nemaštinu zbog pada zarada, već i agoniju nezaposlenosti.
Prema predviđanjima Organizacije za evropsku saradnju i razvoj, nezaposlenost u razvijenim ekonomijama 34 zemlje članice OECD ostaće visoka najmanje do kraja iduće godine. Na Starom kontinentu, pokazalo je istraživanje ove organizacije, ubjedljivo najugroženiji u vezi s pitanjem zaposlenja su mladi i nekvalifikovani radnici. Riječ je o armiji od 48 miliona nezaposlenih.

Dugotrajna nezaposlenost skočila je na 35 odsto, u odnosu na 27 odsto prije svjetske ekonomske krize.
– Treće godine oporavka od globalne finansijske krize, majski nivo nezaposlenosti bio je svega 0,6 odsto niži od poslijeratnog maksimuma od 8,5 odsto, koji je dostignut oktobra 2009. godine – ističe se u izvještaju OECD.
Razlozi visoke nezaposlenosti povezuju se sa razvitkom tehnologije zamjenjivanja ljudi mašinama, pa se ističe da ovaj problem neće za nekvalifikovane nestati ni kada se ekonomija popravi. Slično stoje stvari i sa globalizacijom koja se takođe pominje kao jedan od razloga povećane konkurencije zaslužne za pad zaposlenosti.
Trka za profitom i privatizacija se, najzad, smatraju jednim od tri glavna uzročnika “rezanja” poslova u nekadašnjim državnim sektorima kao što su energetika, transport i komunikacije.
U dramatičnoj situaciji preporuke vladama jesu da pomognu ljudima bez posla, posebno mladim, uklanjanjem barijera za otvaranje novih radnih mjesta, i investiranjem u obrazovanje. Savjetuje se i duži rad prodavnica i izlaganje profesionalnih usluga većoj konkurenciji.
Naglašava se da je privođenje fiskalne i bankarske krize u evrozoni, ipak, od ključnog značaja za rješavanje ovog problema, i vladama se poručuje da učine sve da stimulišu ekonomije. Pominje se, istina, i povećanje poreza onim najbogatijim, ali ova mjera, pokazuje iskustvo, teško zaživi.
Velike razlike
Produbljuje se razlike u stepenu nezaposlenosti među zemljama. OECD očekuje da u SAD stopa ne zaposlenosti padne na 7,4 odsto sa sadašnjih 8,1 odsto, a u Njemačkoj na 5,2 odsto sa trenutnih 5,4 odsto. Izuzev Njemačke, u ostatku evrozone nezposlenost će rasti na blizu 12 odsto sa sadašnjih 10,9 odsto, i tu su posebno u opasnosti Španija, Grčka, Portugal i Italija. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!