Capital.ba

Bez novog roka za prodaju cigareta

03.03.2010. / 8:25

SARAJEVO,  Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH nije udovoljio zahtjevima distributera i uvoznika duvanskih prerađevina da rok za prodaju cigareta sa starim poreznim markicama bude ukinut ili produžen.
Članovi ovog tijela zaključili su da se Zakon o akcizama BiH, usvojen sredinom prošle godine, mora poštovati.
Distributeri i uvoznici cigareta morali su zaključno sa 31. decembrom 2009. godine, odnosno šest mjeseci od početka primjene zakona, obustaviti prodaju cigareta koje su im ostale na zalihama, a obilježene su markicama sa datumom starijim od 30. juna prošle godine. Uvozničke kompanije, među kojima su “Imperial Tobacco”, “Japan Tobacco” i “British American Tobacco”, upozorile su da će na ovaj način pretrpjeti štetu ukoliko sporna odredba ne bude ukinuta ili ne bude dat dodatni rok za prodaju ovih cigareta. Neki od njih ustvrdili su da će štete biti milionske s obzirom na to da ne mogu prodati cigarete za koje su uredno platili poreske i carinske obaveze, a pojedini nisu isključili ni mogućnost pokretanja tužbi.
“Upravni odbor UIO BiH zaključio je da se propisi moraju poštovati. U sferi poslovne politike svakog poreskog obveznika je da prilagodi svojim potrebama nabavku i potrošnju akciznih markica”, kaže Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.
Dodaje da su distributeri i uvoznici cigareta dostavili UIO podatke o neupotrijebljenim markicama iz kojih je jasno da je riječ o količinama zbog kojih nema smisla mijenjati zakonske akte.
“Ima distributera koji su prijavili jednu markicu za jednu vrstu cigareta”, tvrdi Kovačević i napominje da je ova situacija i svojevrsna opomena za distributere i proizvođače cigareta koji nakon najnovijeg povećanja akciza od 1. januara 2010. cigaretama obilježenim markicama u periodu od 1. jula do 31. decembra prošle godine mogu prometovati najduže do 31. marta ove godine.
U predstavništvu kompanije “Japan Tobacco International” u Sarajevu kažu da su vjerovali da će Upravni odbor UIO razmotriti sve negativne posljedice administrativnog roka, te da će ga na posljednjoj sjednici produžiti ili ukinuti.
“I ranije smo skretali pažnju da ovakve vještačke barijere štete principima slobodne trgovine, da su na sve cigarete unaprijed plaćene akcize, carina i dio PDV-a i da su zalihe nastale usljed dvostrukih izmjena propisa o akcizama u periodu kraćem od godinu. Praksa skraćivanja prodajnih rokova nije poznata u evropskim zemljama”, kaže Sandra Kasalo-Fazlić, menadžer korporativnih poslova u bh. predstavništvu “Japan Tobaccoa”.
Nova poskupljenja cigareta
Nova odluka o povećanju akciza na cigarete, koja će najvjerovatnije uzrokovati poskupljenje ovog proizvoda, biće donesena u oktobru ove godine.
“Zakonom o akcizama BiH propisano je postepeno usklađivanje sa standardima EU na način da se svake godine posebna akciza na cigarete povećava minimalno za 0,15 KM po paklici, s tim da je Upravni odbor UIO ovlašten da posebnu akcizu može povećati i iznad tog nivoa ako ocijeni da usklađivanje ne ide očekivanim tempom”, kaže Ratko Kovačević, portparol UIO.
U vrijeme donošenja Zakona o akcizama BiH minimalna akciza na paklicu cigareta u EU iznosila je 1,28 eura, a ovih dana usvojena je direktiva prema kojoj će 2014. godine ona iznositi 1,80 eura po paklici.
“Imajući to u vidu, pred BiH nije dilema da li trebamo, već koliko ćemo svake godine povećavati minimalnu akcizu kako bismo dostigli standarde EU”, konstatuje Kovačević.Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!