Capital.ba

Bez blokade »Alumine« do žalbenog rješenja

18.10.2013. / 9:45

aluminaBANJALUKA/ZVORNIK, Bankarski računi zvorničkog preduzeća “Alumina” neće biti blokirani sve do odluke Višeg privrednog suda u Banjaluci po žalbi te firme na rješenje o izvršenju Okružnog privrednog suda u Bijeljini.

Saopštio je to juče Mile Matić, direktor i predsjednik Upravnog odbora “Alumine”, navodeći da su ga o tome informisale poslovne banke koje su dobile takvo obavještenje suda.

Računi “Alumine” su u srijedu privremeno bili blokirani po odluci bijeljinskog Privrednog suda u cilju naplate potraživanja litvanske banke Ukio bankas u iznosu od 154,3 miliona, čiju vjerodostojnost osporavaju institucije RS nazivajući ih fiktivnim ulaganjima.

Matić je za “Nezavisne” ocijenio da je nalog Suda o blokadi računa bio “rušilački” i “izlobiran”, ističući da je uslijedio bez bilo kakve najave, a ubrzo nakon što je na račun preduzeća leglo više od pet miliona KM po osnovu realizacije izvoznih poslova.

On kaže da takva mjera može prouzrokovati havarijski zastoj u proizvodnji glinice sa nesagledivom štetom po fabriku i nastavak zahuktalih izvoznih aktivnosti i podizanje proizvodnih kapaciteta.

“Tehnološki proces u preduzeću je takav da ne trpi blokadu ni 24 sata, jer bi nastala havarija. U sistemu imamo 30.000 tona glinice koja bi se odmah spekla i ne bi se poslije ni dinamitom mogla rastaviti”, upozorio je Matić.

Tvrdi da Uprava “Alumine” ne bježi od obaveze da izmiri sve legitimne zahtjeve za naplatu potraživanja, ali je uvjeren da zahtjev Ukio bankasa ne spada u takve.

“Kako je moguće da samo prije mjesec dana jedan sudija u istom sudu u stečajnom postupku ‘Birča’ ne prizna potraživanja Litvanaca, a onda drugi sudija to priznaje i donosi rješenje o izvršenju. Tu nisu čista posla”, naglasio je Matić.

Postojeća situacija, kako naglašava, unosi neizvjesnost u budućnost fabrike i mogućnost da izvršava preuzete ugovorne obaveze o isporuci proizvoda i to kada su bili pred sklapanjem novog izvoznog ugovora u vrijednosti od 40 miliona evra i podizanjem proizvodnje za 30 odsto.

Radenko Smiljanić, predsjednik Sindikata “Alumine”, kazao je da ih je poslovodstvo upoznalo s novonastalom situacijom koja je unijela nemir među 1.020 radnika, pozivajući Vladu RS da se aktivno uključi u rješenje ovog problema.

Zoran Tegeltija, ministar finansija RS, najavio je da bi, povodom odluke bijeljinskog suda, već danas mogla biti održana sjednica Koordinacionog tima institucija RS. On je izrazio žaljenje jer se, kako je rekao, pojedinci u institucijama RS koriste da bi se srušili napori da se normalizuje stanje u zvorničkom preduzeću.

Bijeljinski privredni sud je 10. oktobra uvažio potraživanja Ukio bankasa nastala po osnovu više ugovora o kreditu sa “Aluminom” zaključenih od 2003. do 2012, naloživši da se namirenje izvrši kroz zapljenu novca sa bankarskih računa i prodaje cjelokupne imovine zvorničke firme.

Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, ocijenio je da je riječ o “nesmotrenom potezu” predmetnog sudije, izražavajući nadu da će Viši privredni sud predmet uputiti u parnični postupak, gdje bi se “dokazala neosnovanost potraživanja Ukio bankasa”. On je rekao da navodna kreditna sredstva litvanske banke nikada nisu ušla u RS.

Naime, MUP RS je u septembru Specijalnom tužilaštvu podnio izvještaje protiv sedmoro Litvanaca, čelnika grupacije “Birač”, koji se sumnjiče da su oštetili te firme za oko 106 miliona KM, između ostalog, i kroz fiktivno prikazana ulaganja. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!