Capital.ba

Berze Balkana po modelu ASEAN-a

16.06.2012. / 7:40

BANJALUKA, Osam berzi sa prostora bivše Jugoslavije i Albanije će 29. juna u Crnoj Gori dogovoriti model povezivanja po uzoru na tržišta kapitala zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) i Južne Amerike, saznaju “Nezavisne”.

U planu je potpisivanje sporazuma koji neće dovesti do stvaranja jedinstvenog regionalnog tržišta kapitala, već podrazumijeva kreiranje mreže brokerskih kuća koja bi značajno pojednostavila proceduru trgovanja i povećala atraktivnost za investitore.
Iako postoje prijedlozi da se usvoji nešto centralizovaniji baltički model koji podrazumijeva članstvo brokerske kuće sa jednog tržišta na drugom, ipak, zbog animoziteta, prvenstveno na relaciji Beograd – Zagreb, prevladava stav da se usvoji labaviji model zemalja ASEAN-a i Južne Amerike.
Sporazum bi u Budvi trebalo da potpišu Banjalučka, Sarajevska, Ljubljanska, Zagrebačka, Beogradska, Makedonska, podgorička Montenegro berza i berza u Tirani.
Milan Božić, direktor Banjalučke berze, potvrdio je da je konsultantska kuća, angažovana od agencije USAID, predložila model povezivanja o kojem će se na sastanku u Crnoj Gori izjasniti sve berze i izabrati najoptimalnije rješenje čiju bi realizaciju mogla podržati Evropska banka za obnovu i razvoj.
On nije htio da prejudicira budući model, ali je rekao da bi umrežavanje brokerskih kuća dovelo do smanjenja postojećih troškova transfera novca između pojedinačnih tržišta. Samo uvezivanje infrastrukture lokalnih tržišta, ukazuje, neće samo po sebi riješiti problem nedovoljne razvijenosti ostalih segmenata tržišta kapitala, kao što je nizak nivo korporativnog upravljanja, nedovoljan broj institucionalnih investitora, prije svega u BiH, Srbiji i Makedoniji, te slaba finansijska pismenost stanovništva.
“Međutim, stvoriće se bolji uslovi za male lokalne investitore u regionu, jer će dobiti jedinstven servis putem kojeg se može pristupiti svim berzama u regionu uz olakšano upravljanje novčanim sredstvima na način da im se omogući stvaranje jedinstvenog računa koji bi se koristio za plaćanje angažovanih brokerskim kuća”, istakao je Božić.
On ukazuje da će predviđeno uvezivanje i redukacija velikih troškova transfera novca pobuditi i interes velikih evropskih i američkih investitora, ocjenjujući da naš region u cijelosti može da ponudi stotinak kvalitetnih hartija od vrijednosti.
“Strani investitori sada imaju problem veličine ovdašnjih tržišta, jer za svaku berzu moraju da rade pojedinačno istraživanje tržišta i zaključuju ugovore sa brokerskim kućama na svakom tržištu, što je bila značajna prepreka za njihove aktivnosti”, rekao je Božić.
Almir Mirica, izvršni direktor Sektora trgovine i nadzora Sarajevske berze, izjavio je da će planirani regionalni sporazum osam berzi imati za cilj olakšanje trgovine između pojedinačnih tržišta kapitala.
“Očekujemo da se ukinu barijere za trgovanje sa jednog tržišta na drugom, što će biti atraktivno i za strane investitore koji neće morati pratiti legislativu svakog tržišta pojedinačno”, naglasio je Mirica.
Primjena predviđenog sporazuma berzi sa prostora bivše Jugoslavije i Albanije zavisiće prije svega od brzine efikasnosti izmjene zakonske regulative koja u pojedinim državama još ne omogućava regionalne integracije na tržištu kapitala. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!