Capital.ba

Beogradska berza u sjenci dešavanja na globalnom nivou

02.01.2012. / 16:46

BEOGRAD, U 2012. godini Beogradska berza će biti pod velikim uticajem zbivanja u svijetu i tek smirivanje na najvažnijim svjetskim berzama može biti uvod u oporavak tržišta akcija u Srbiji.

Koliko će, pak, to tržište porasti ako se ovaj preduslov ispuni, zavisiće od vraćanja povjerenja ulagača u Beogradsku berzu i od njenog uspjeha da se nametne kao mjesto na kojem se zaista određuje cijena kapitala u Srbiji, kazao je glavni broker Sinteza Invest Grupe Nenad Gujaničić.

Takođe, 2012. godine se, kako je podsjetio, očekuje izlazak Telekoma na berzu što će svakako biti jedan od najznačajnijih događaja u ovoj godini.

“Sa aspekta tržišta, to će značiti dolazak jedne od najvećih domaćih kompanija koja će popraviti likvidnost i promete berzanskih posrednika”, kazao je Gujaničić.

Proteklu godinu na Beogradskoj berzi obilježili su oporavak prometa poslije tri godine pada, ali uz i dalje slabu investicionu aktivnost, snažan pad indeksa Belex15, dominaciju Naftne industrije Srbije (NIS) na tržištu, te donošenje nove regulative.

Prosječan promet na Beogradskoj berzi u 2011. godini bio je, po podacima do pred kraj decembra, 1,1 milion evra, u odnosu na 0,9 miliona evra prosječne realizacije u 2010. godini, što je još od 2007. godine prvi rast prometa na domaćem trzištu kapitala.

“Istina, treba reći da je jedan od glavnih razloga rasta prometa izuzetno veliki pad u prethodnom periodu što najbolje govori činjenica da je promet u 2011. na nivou 15 odsto realizacije iz 2007. godine. Rastu prometa najviše je doprinijelo intezivnije trgovanje akcijama NIS-a i djelimično Aerodroma koje su donekle oživjele učmalu berzansku stvarnost”, kazao je Gujaničić komentarišući dešavanja na berzi tokom prošle godine.

Oporavak prometa nije propratio rast domaćeg tržišta akcija. Poslije blagog nominalnog pada 2010. godine, Beogradska berza je pred kraj 2011. godine bilježila minus veći od 20 procenata. “Ovom padu je najviše doprinijelo razbuktavanje evropske dužničke krize u drugoj polovini godine, ali i nemoć Beogradske berze da se ozbiljnije nametne na globalnoj investicionoj mapi kao konkurentno tržište”, rekao je predstavnik brokersko-dilerskog društva Sinteza Invest.

Za 11 mjeseci 2011. NIS je činio 21 odsto prometa na Beogradskoj berzi što samo donekle pokazuje dominaciju ove hartije na tržištu kapitala.

NIS [NIIS] je najveća kompanija na Beogradskoj berzi i predstavlja rijetku hartiju koja je tokom 2011. godine uspjela ozbiljnije da zainteresuje inostrane portfeljne investitore.

“Osim činjenice da je ta kompanija napravila radikalan zaokret u poslovanju (snažan rast prihoda i profitabilnosti), njenom dobrom pozicioniranju na tržištu veliki doprinos je dala i korporativna kultura ove kompanije koju aktuelni menadžment odlično promoviše”, podvukao je Gujaničić.

Pored Imleka, NIS je jedini iz sastava korpe indeksa Belex 15 koji je, kako je kazao, zabilježio rast vrijednosti 2011. godine.

Lani je donijet Zakon o tržištu kapitala, a na putu je i Zakon o preuzimanju što su, pored Zakona o privrednim društvima, najvažnija regulatorna akta za tržište akcija.

Novi zakon je ispravio i nadomjestio neka prazna mjesta dosadašnje regulative, ali ostaje utisak da se ovom problematikom i dalje bave nadležni organi koji nemaju previše osjećaja za funkcionisanje berze, niti postoji jasna državna strategija za razvoj tržišta kapitala, podvukao je broker Sinteza Investa.  Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!