Capital.ba

“Bema” do kraja godine zapošljava 350 radnika

02.08.2017. / 16:15

BANJALUKA – Fabrika obuće “Bema” planira u ovoj godini da u pogonima u Banjaluci i Mrkonjić Gradu zaposli oko 350 radnika, poveća proizvodnju cipela, kao i produktivnost i plate, rekao je Srni tehnički direktor fabrike Marinko Umičević.

On je povodom 13 godina od početka rada ove fabrike u Banjaluci rekao da je “Bema” tokom ove godine zaposlila 150 radnika.

Umičević je podsjetio da je na današnji dan prije 13 godina fabrika počela sa radom sa pedesetak zaposlenih.

“”Bema” je za ovih 13 godina donirala više od 50.000 pari cipela i desetine hiljada KM, te se svrstava u jednu od društveno najodgovornijih firmi u Banjaluci”, dodao je Umičević.

On kaže da “Bema” uredno izmiruje svoje obaveze prema društvu i radnicima, te da za 13 godina rada plate nikada nisu kasnile.

“Prosjek plate je 530 KM plus doprinosi i plus gratis prevoz i topli obrok. Nažalost, to nije dovoljno za život, ali to je takva nisko akumulativna industrija koja dopunjava kućni budžet. Kod nas su 90 odsto radnika žene. Mi svoju platu zarađujemo, a ne dobijamo”, naglašava Umičević.

On ističe da je “Bema” otvorila dvije prodavnice i zalaže se za domaću proizvodnju.

Umičević je naglasio da je glavni problem na nivou BiH nerealan kurs marke koji je isti već dvadeset godina, te dodao da “Bema” 99 odsto proizvoda izvozi.

“Na nivou Republike Srpske glavni problem nam je nekorektno plaćanje bolovanja, to jest bolovanje se plaća 70 odsto u netu, a trudničko 100 odsto u netu”, kaže Umičević.

On dodaje da “Bema” svaki dan ima na bolovanju od 130 do 150 radnika.

“To je jedna mala fabrika. Od toga je 75 trudnica i porodilja i na tih 70 odsto bolovanja koje se plaća čeka se više od godinu dana, tako da mi finansiramo natalitet društva”, kaže Umičević.

On ističe da zahvaljujući odluci Vlade Republike Srpske, premijeru Srpske Željki Cvijanović i ministru finansija Zoranu Tegeltiji, obućarska industrija ima povoljnije plaćanje doprinosa, i to je, kako kaže, spasilo ovu industriju, međutim to nije dovoljno.

Umičević je zabrinut za budućnost fabrike, jer u Banjaluci ne postoji škola za obućare, te napominje da postoji škola za tekstilne radnike, kožare i galanteriste, koja traje tri godine i koja nikome ne treba.

“Mi smo taoci direktora tih škola koji imaju nastavni kadar za ta zanimanja”, kaže Umičević.

On je naglasio potrebu za uvođenjem četvorogodišnje škole za obućare i modelare, jer je potreban taj kadar, da bi najbolji mogli upisati fakultet za inžinjere.

“Danas se radi na savremenim mašinama, gdje se ne može raditi ako radnik nema potrebno obrazovanje. Takođe, prisutna je i velika robotizacija u proizvodnji obuće”, zaključuje Umičević.

Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: “Bema” do kraja godine zapošljava 350 radnika

    1. Mitar

      @Zarada
      Lijepo je to što si sretan.
      Ako je to što pišeš tačno, kako to da čitaš ove portale i komentarišeš umjesto da uživaš u životu?

    2. tarik

      pa nemože preko noći sve da bude kako treba

    3. zarada

      i ja se pitam…ocigledno ti nemju ni TV i vide samo svoju kucu i kravu, dok neki zive na njihov racun. Pozdrav iz EU gdje mi je hvalabogu uspjelo uci prije 10 godina i imati mjesecnu platu od neto 3500eur :-) jedan je zivot, uzivam ga kao evropljani…putujem, malo radim, a i dosta zaradim da sam srecan

    4. Pušing ili lizing

      Marinko Umićević, najodvratniji lik u Republiki, nakon Stevandića.

    5. Piki

      Da mi je znati gdje nadju robove da im rade za 200 eura 10 sati dnevno? Sto ti ljudi ne idu u Njemacku da rade za 10 do 15 puta vecu platu?