Capital.ba

BDP u Srpskoj manji za 0,9 odsto

23.01.2013. / 12:48

pad bdpBANJALUKA, U Republici Srpskoj u trećem tromjesečju 2012. godine zabilježen je pad bruto domaćeg proizvoda od 0,9 odsto u odnosu na isti period 2011. godine, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Najveći realni rast bruto dodate vrijednosti ostvaren je u oblastima finansijskog posredovanja – 7,6 odsto, zdravstveni i socijalni rad – 3,2, ostale javne, komunalne, društvene, socijalne i lične uslužne djelatnosti za tri odsto, trgovina na veliko i malo za 1,8 odsto.

Bruto dodata vrijednost realno je manja u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom i vodom za 14,2 odsto, poljoprivredi, lovu i šumarstvu za 6,3 i građevinarstvu za 4,5 odsto.

Pad domaćeg proizvoda u navedenom periodu zabilježen je i u Sloveniji – 3,3 odsto, Hrvatskoj – 1,9 i Srbiji – 2,2 procenta.

Prosječna mjesečna neto plata u Srpskoj u decembru iznosila je 818 KM i u odnosu na novembar manja je nominalno i realno za 0,1 odsto, a u odnosu na prosječnu neto platu u 2011. godini nominalno je veća za 1,1 odsto, a realno manja za 1,6 procenata.

U odnosu na isti mjesec prošle godine prosječna decembarska neto plata nominalno je veća za 0,4 odsto, dok je realno manja za 1,6 procenata.

Prosječna mjesečna bruto plata iznosila je 1.349 KM.

Najviša prosječna neto plata u decembru isplaćena je u oblasti finansijskog posredovanja i iznosi 1.314 KM, a najniža u ugostiteljstvu – 544 KM.

U decembru u odnosu na novembar najveći nominalni rast neto plate zabilježen je u oblastima vađenje ruda i kamena i saobraćaj, skladištenja i komunikacija – 1,2 odsto, prerađivačke industrije – 1,0 odsto i proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom i vodom – 0,4 odsto.

Plata je nominalno niža u oblastima ugostiteljstva – 4,1 odsto, obrazovanje – 2,6, građevinarstvo – 1,4, zdravstveni i socijalni rad 0,8 i poslovanje nekretninama 0,3 procenta.

Cijene proizvoda i usluga, koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u decembru 2012. godine u odnosu na novembar u prosjeku su ostale nepromijenjene, uz rast u odjeljcima hrana i bezalkoholna pića, stanovanje, namještaj i pokućstvo i restorani i hoteli.

Cijene proizvođača industrijskih proizvoda u decembru 2012. godine u odnosu na novembar u prosjeku su niže za 0,3 odsto, a u odnosu na decembar 2011. godine više su za 0,9 procenata.

Posmatrano po namjeni potrošnje, u decembru u odnosu na novembar cijene energije u prosjeku su niže za 0,6 odsto, cijene netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,3, dok su cijene intermedijarnih proizvoda, cijene kapitalnih prozvoda kao i cijene trajnih proizvoda za široku potrošnju u prosjeku ostale na istom nivou.

Cijene intermedijarnih proizvoda u decembru 2012. godine, u odnosu na isti mjesec 2011. godine, u prosjeku su više za 1,8 odsto, cijene energije za 0,6, trajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,3, kao i cijene netrajnih proizvoda za široku potrošnju, za 0,3 procenta, dok su cijene kapitalnih prozvoda u prosjeku niže za 0,3 odsto.

Cijene iz oblasti vađenja ruda i kamena u decembru u odnosu na novembar u prosjeku su niže za 2,1 odsto, cijene iz prerađivačke industrije za 0,1 procenat, dok su cijene proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom i vodom u prosjeku ostale na istom nivou.

U decembru 2012. godine, u odnosu na isti mjesec 2011. godine, cijene iz oblasti vađenja ruda i kamena, kao i cijene iz oblasti prerađivačke industrije u prosjeku su više za 1,3 odsto.

Cijene iz oblasti proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom i vodom u prosjeku su ostale na istom nivou. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!