Capital.ba

BDP pao 26%, ali to im nije problem

06.09.2015. / 12:09

padLONDON, Uz nezaposlenost od 25%, javni dug iznad 170% BDP i političku nestabilnost, ukupan pad BDP-a od 26% u odnosu na pretkrizni period bio je traumatičan za Grčku.

Sa druge strane, vlada Makaa, specijalne administrativne oblasti Narodne Republike Kine, saopštila je da je BDP te kineske teritorije u drugom kvartalu potonuo 26,4 odsto na godišnjem nivou, a ekonomija, bar na prvi pogled, djeluje sasvim zdravo, piše britanski poslovni list Ekonomist.
Uprkos oštrom padu BDP-a, nezaposlenost je ostala na nivou od svega 1,8 odsto, koji zapravo predstavlja punu zaposlenost, privatna potrošnja je porasla, a vlasti zabilježile budžetski suficit, pa se postavlja pitanje da li je ekonomija Makaa zaista na putu da padne sa litice.

Makao, koji je prošle godine imao BDP po stanovniku od 89.000 dolara, svoj uspjeh duguje kazinima, koji čine gotovo polovinu BDP-a. Kampanja protiv korupcije koju je pokrenula kineska vlada dovela je do pada prihoda od kockanja za 40 odsto, dok su prihodi od turizma pali 21,5 odsto.

Budući da kazina i turizam čine tako veliki deo ukupne privredne aktivnosti, samo ti podaci bili su dovoljni da dodvedu do velikog pada BDP-a.

Za sada se, medjutim, pad BDP-a mahom oslikvala kroz zaradu vlasnika kazina, uključujući tajkune iz Las Vegasa i Hongkonga. Ono što je najvažnije za 630.000 stanovnika nekadašnje portugalske kolonije je da je lokalno tržište rada još uvijek snažno. Kazina, i pored pada profita, nisu podelila značajniji broj otkaza, a investicije u brojne atrakcije su zapravo u porastu, uključujući izgradnju ogromne vrteške i replike Ajfelovog tornja.

Ipak, ukoliko ti potezi ne uspeju da privuku turiste, “Monte Karlo istoka” će naposljetku osetiti pad BDP-a, pogotovo ako zvanični Peking istraje u borbi protiv korupcije. Neki znaci krize već se naziru. Vlada Makaa i dalje bilježi budžetski suficit, ali je on pao na najniži nivo od 2011, a rast potrošnje u privatnom sektoru od dva odsto najsporiji je u gotovo šest godina. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!