Capital.ba

Banke u Srpskoj plasirale 5,3 milijarde KM kredita

20.12.2019. / 14:05

– Krediti dati građevinarstvu manji su na kraju septembra u odnosu na kraj 2018.
– Građani se češće zaduživali za rješavanje stambenog pitanja
– Svaki stanovnik Srpske duguje 2.676 KM

BANJALUKA – Krediti koje su banke u Srpskoj dale institucijama, firmama i građanima premašili su 5,3 milijarde maraka. Što se tiče firmi, krediti dati građevinarstvu manji su na kraju septembra u odnosu na kraj prošle godine, ali su rasli krediti za poslovanje nekretninama i iznajmljivanje. Građani, iako su najviše kredita uzeli za opštu potrošnju, u ovoj godini su se znatno više zaduživali za kupovinu stanova.

Izvještaj o stanju bankarskog sistema RS za devet mjeseci ove godine pokazuje da su bruto krediti na kraju septembra iznosili pet milijardi i 344 miliona KM što je rast od sedam odsto u odnosu na kraj 2018. godine.

Za najviše kredita banka u Srpskoj, 2,4 milijarde KM, posegli su građani, a slijede ih privatne firme koje imaju kredite „teške“ blizu dvije milijarde maraka.

Dok su krediti dati građanima, privatnim preduzećima, vladinim institucijama i nebankarskim finansijskim institucijama rasli, krediti dati javnim i državnim preduzećima, neprofitnim organizacijama i ostali krediti imali su smanjenje.

Što se tiče namjene kredita, pravna lica najčešće posežu za kreditima za proizvodnju, trgovinu te za javnu upravu, odbranu i obavezno socijalno  osiguranje.

Krediti  dati građevinarstvu su pali 12 odsto, a krediti za poslovanje nekretninama, iznajmljivanje i poslovne usluge imali su najveći rast i to 28 odsto.

Građani su najviše kredita uzeli za opštu potrošnju, ali u ovoj godini veći rast imali su krediti za stambenu izgradnju i krediti za obavljanje djelatnosti u odnosu na kredite za opštu potrošnju u odnosu na kraj 2018. godine.

Ukupna zaduženost stanovništva po kreditima banaka koje posluju u Republici Srpskoj iznosi tri milijarde i 71,8 miliona KM. Prema podacima Zavoda za statistiku RS procijenjeni broj stanovnika u RS je 1.147.902 tako da ukupna zaduženost po stanovniku iznosi 2.676 KM.

banke u srpskoj

U Agenciji za bankarstvo RS su rekli da je kreditna funkcija jedna od osnovnih funkcija poslovanja banaka, te je shodno tome nivo ukupnih kredita najvažniji pokazatelj obima poslovanja svake banke i sektora u cjelini.

„Isto tako kreditna funkcija predstavlja i najveći potencijalni generator rizika u poslovanju banaka. Bruto krediti sa stanjem na dan 30. septembar 2019. godine iznose 62,3 odsto bruto bilansne aktive i zabilježili su rast po stopi od sedam odsto u odnosu na kraj 2018. godine. Veći rast od kredita u ovom izvještajnom periodu imale su hartije od vrijednosti koje postaju značajna stavka u strukturi aktive“, naveli su u Agenciji.

Ukupno plasirani krediti u Republici Srpskoj na kraju septembra iznosili su 6,8 milijardi KM i veći su za osam odsto u odnosu na kraj 2018. Od navedenog iznosa krediti banaka čije je sjedište u FBiH iznose 1,5 milijardi KM. Banke iz Srpske istovremeno su na području FBiH plasirale 253,4 miliona KM.

Banke u Srpskoj za devet mjeseci su zaradile 77 miliona maraka.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!