Capital.ba

Banke u Srbiji zaradile 9,6 milijardi dinara

21.06.2011. / 13:35

BEOGRAD, Banke u Srbiji su u prvom tromjesečju ove godine ostvarile dobitak prije oporezivanja od 9,6 milijardi dinara, što je 38 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, objavila je danas Narodna banka Srbije.  U bankarskom sektoru Srbije, na kraju prvog tromjesečja, ukupno posluju 33 banke, koje zapošljavaju 29.899 ljudi.

Broj banaka koji je poslovao sa gubitkom je smanjen za jednu u odnosu na prošlo tromjesečje i na kraju marta broji 10.

Prvih pet banaka po visini ostvarenog dobitka prije oporezivanja su “Banka Inteza” sa 2,7 milijardi dinara, “Unikredit banka” – 1,6 milijardi, “Rajfajzen” – 1,4 milijardi, “Komercijalna banka” – 0,9 milijardi i “Eurobank EFG” – 0,8 milijardi.

Prvih pet banaka po visini ostvarenog gubitka su “Vojvođanska banka” sa 0,8 milijardi dinara, “OTP banka” – 0,5 milijardi, “Alfa banka” – 0,4 milijardi, “Marfin banka” – 0,2 milijarde i “Kredi agrikol” – 0,1 milijardi dinara. Ukupna aktiva bankarskog sektora Srbije na kraju prvog tromjesečja 2011. godine iznosila je 2.453 milijardi dinara i smanjena je za 81 milijardu u odnosu na posljednje tromjesečje 2010. godine.

Sa ukupnom aktivom od 343 milijardi dinara i učešćem od 14 odsto u ukupnoj aktivi bankarskog sektora, “Banka Inteza” predstavlja najveću banku u bankarskom sistemu Srbije.

Za njom slijedi “Komercijalna banka” sa 255 milijardi dinara aktive i učešćem od 10,4 odsto.

U odnosu na prethodno tromjesečje došlo je do određene preraspodjele u redoslijedu najvećih deset banaka, a najveći napredak na rang listi najvećih deset banaka je zabilježila “Sosijete ženeral banka” sa pomakom od dva mjesta, koja se na kraju marta sa 148 milijardi dinara nalazi na šestom mjestu po veličini aktive u bankarskom sektoru.

Dvije banke su poboljšale svoju poziciju za po jedno rang mjesto – “Rajfajzen”, koja je ponovo treća po veličini i “Unikredit banka”, četvrta po veličini.

Istovremeno, dvije banke su pogoršale svoju poziciju za po dva rang mjesta – “Eurobank EFG” banka, pad sa trećeg na peto mjesto na kraju marta i “Hipo alpe adrija banka” – pad sa šestog na osmo mjesto.

U bankarskom sektoru Srbije na kraju prvog tromjesečja 2011. godine ukupno posluje 33 banke, nepromjenjeni broj u odnosu na prethodno tromjesečje, koje zapošljavaju 29.899 ljudi.

Trend smanjenja broja zaposlenih u bankarskom sektoru Srbije, započet u toku 2009. godine je po prvi put zaustavljen imajući u vidu da je na kraju prvog tromjesečja ove godine u poređenju sa krajem 2010. godine, broj zaposlenih lica povećan za 12.

U odnosu na prethodno tromjesečje ukupno je 13 banaka smanjilo broj zaposlenih za 231, dok je 20 banaka povećalo broj zaposlenih za 243.

Organizaciona mreža bankarskog sektora na kraju marta je u poređenju sa krajem prošle godine smanjena za 26 poslovnih jedinica, filijala, ekspozitura i šaltera.

Od ukupnog broja banaka, 21 banka se nalazi u vlasništvu stranih lica, dok se 12 banaka nalazi u vlasništvu domaćih lica – osam u vlasništvu države kao većinskog ili najvećeg pojedinačnog akcionara i četiri banke u vlasništvu privatnih lica.

Najznačajnije strane banke po učešću u ukupnoj aktivi sektora potiču iz Italije i Austrije sa po 21 i 18 odsto ukupnog učešća, zatim slijedi Grčka sa 16 odsto, Francuska sa devet odsto i sve ostale zemlje sa ukupno devet odsto učešća. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!