Capital.ba

Bankama godišnje platimo oko 13 milijardi dinara kamate

03.03.2018. / 11:25

BEOGRAD, Prema podacima Kreditnog biroa, građani Srbije trenutno su u dozvoljenom minusu koji iznosi 46 milijardi dinara (390 miliona evra), a za to bankama godišnje plaćaju u prosjeku 13,6 milijardi dinara na ime kamate, odnosno oko 115 miliona evra.

Iako je dinar u posljednjih nekoliko godina više nego stabilan, desetine naših banaka nisu snizile kamate na minus, koji u prosjeku iznosi oko 30 odsto godišnje, pišu “Večernje novosti”.

Kako se u tekstu navodi, kada se preračuna, rezultat pokazuje da na svaku hiljadu dinara dozvoljenog minusa, banci godišnje ide bar trista dinara kamate, a na svaku hiljadu nedozvoljenog, bankari zarade i po sedamsto dinara.

Kamata na nedozvoljeni minus u Sosiete ženeral banci iznosi 72,6 odsto, a najviša cijena korišćenja dozvoljenog minusa je u Eurobanci i iznosi 36,36 odsto.

Kako list navodi, kamate su tolike da su dovoljne za isplatu zarada zaposlenima u banci.

Prema podacima Narodne banke Srbije iz januara, prosječna godišnja kamatna stopa za korišćenje porekoračenja po tekućem računu iznosi 29,46 odsto.

To se može uporediti sa prosječnom cijenom keš kredita odobrenog na 12 mjeseci, koji iznosi 8,71 odsto na godišnjem nivou.

U Srbiji ukupno 4,9 miliona građana ima otvoren bar jedan tekući račun u banci, a dozvoljeni minus, koji je bio zamišljen da se “premosti” jaz od jedne do druge plate ili penzije, pretvorio se u jednokratnu pozajmicu u koji, navodi list, “ko jednom uđe teško iz duga izlazi, pa se rješenja nalaze u refinansirajućim kreditima”.

Dodatni problem, navodi se, nastaje kada se klijent zaduži preko dozvoljenog minusa. Tada se račun “zacrveni”, a kamata skoči na pomenutih 72,6 odsto.

Prema podacima kreditnog biroa pri Udruženju banaka Srbije, trenutno su u “crvenom” 242.272 tekuća računa. To su oni sa kojih je utrošeno više od iznosa dozvoljenog minusa, pa iz “crvenog” ne mogu da izađu duže od dva mjeseca.

Njihov dug je, navodi se, dostigao gotovo pet milijardi dinara, što je oko 40 miliona evra. Tanjug/Večernje novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!