Capital.ba

Banka Srpske i Ukio banka se tuže za 164 miliona maraka

10.02.2021. / 16:31

BANJALUKA – Banka Srpske u stečaju potražuje od „Ukio banke“ iz Litvanije, koja je takođe u stečaju, 118,6 miliona KM po osnovu kredita i kamata. Sa druge strane, banka iz Litvanije do otvaranja stečaja u „Banci Srpske“, odnosno do aprila 2017. godine, prema njoj knjiži dugovanja od 45,4 miliona KM.

Ukio Banka Srpske

Okružni privredni sud Banjaluka, FOTO: CAPITAL

Navodi se to u Izvještaju o vještačenju koje je sproveo Dejan Radić vještak ekonomske struke, a o čijem se nalazu danas raspravljalo na ročištu u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci.

Podsjećamo, nakon što je litvanska „Ukio banka“ 2017. godine godine tužila Banku Srpske jer joj je osporeno 38,5 miliona KM potraživanja.

Banka Srpske je uzvratila kontratužbom i od Litvanaca zahtijeva isplatu 115 miliona KM.

Suđenje ulazi u završnu fazu i za kraj marta ove godine zakazano je završno ročište, nakon kojeg će biti izrečena presuda.

U nalazu vještaka se navodi kako „Ukio“ po osnovu deponovanih sredstava  u „Banci Srpske“ potražuje 24,2 miliona KM, plus 21,3 miliona KM zateznih kamata.

Sa druge strane, „“Banka Srpske“ od Litvanaca traži 90 miliona maraka po osnovu datih kredita, dok ostatak od traženog iznosa odlazi na kamate i dobijene presude.

Iznosi potraživanja, koji je procijenio vještak, uglavnom se podudaraju sa tužbenim zahtjevima obje strane.

Radić je u svom izvještaju naveo kako je zaključke izveo na osnovu raspoložive dokumentacije ne ulazeći u to da li su sredstva na računima koja su bila predmet vještačenja nastala kao rezultat nezakonitih radnji.

Iz Advokatske kancelarije „Sajić“ koja zastupa „Ukio banku“ zamjerili su Radiću na načinu obračuna zatezne kamate, a koja, kako kažu, ide u korist „Banke Srpske“.

Vještak je računajući zateznu kamatu za navodna potraživanja koja Banka Srpske ima prema „Ukio banci“ primjenjivao Zakon o visini stope zatezne kamate Republike Srpske, a ne odgovarajući propis republike Litvanije gdje su računi otvoreni. Takođe, zateznu kamatu je obračunavao do dana otvaranja stečajnog postupka nad tuženom (Banka Srpske), a ne do 2.5.2013. godine kao dana kada je otvoren stečajni postupak nad tužiocem (Ukio banka)“, naveli su iz ove kancelarije u svojoj primjedbi.

Pravni zastupnici „Banke Srpske“ nisu imali primjedbe na nalaz vještaka.

O poslovnim odnosima dvije banke portal CAPITAL je pisao u serijalu pod zajedničkim nazivom „Pljačka Balkan Investment Banke – Banke Srpske“, a koju je Evropska unija proglasila najboljom istraživačkom pričom u BiH u 2015. godini.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!