Capital.ba

Banjaluka neće subvencionisati zgrade koje se griju na pelet

24.09.2022. / 9:00

BANJALUKA – Stanari u zgradama, koje imaju individualne kotlovnice za sada neće moći računati na subvencije Grada Banjaluka koje bi ublažile porast cijena grijanja, koji je nastupio prije svega zbog poskupljenja peleta na tržištu.

FOTO: Pixabay

Trenutno Grad jedino izdvaja subvencije za korisnike gradskog grijanja, koje koristi samo manji dio Banjaluke. Ostalo su stambene zgrade koje imaju svoje kotlovnice ili porodične kuće koje koriste ogrevno drvo ili pelet.

Gradonačelnik Draško Stanivuković kaže da je Grad Banjaluka spreman da izađe u susret svima, ali da teret poskupljenja zajednički treba podijeliti Grad, Vlada RS i druge institucije, koje su uključene u ovaj problem.

Potvrdio je da su na adresu Gradske uprave stigli pojedinačni zahtjevi za subvencije od firmi koje održavaju grijanje u pojedinim stambenim kompleksima.

„To su zgrade koje imaju vlastito grijanje, a kojima će ove zime grijanje biti skuplje zbog peleta. Mi smo preuzeli subvencije za „Eko toplane“ i spremni smo ovdje biti podrška, ali nije korektno da Grad plaća sva poskupljenja a da druge javne ustanove, koje imaju odgovornost ne pokažu solidarnost“, rekao je Stanivuković za CAPITAL.

Republički nivo vlasti sa institucijama i preduzećima bi prema mišljenju Stanivukovića, mogao dati svoj doprinos, tako što će kompenzovati određeni dio poskupljenja za građane. Nije objasnio na koji način se to može uraditi.

Izdvajanja

Gradonačelnik Draško Stanivuković je dodao da je Grad do sada „plaćao sva poskupljenja“ sam.

„Kada nisu htjeli ukinuti akcize za gorivo izdvojili smo subvencije za gradski prevoz. Za „Eko toplane“ smo dali subvencije zato što su porasli troškovi električne energije za ovo preduzeće za oko milion KM i zato što je porasla cijena sječke“, kazao je on.

Dodao da dodatni problem predstavlja što skupštinska većina insistira da se iz budžeta grada isplati četiri miliona KM „Elektroprivredi RS“ za subvencije računa za električnu energiju penzionerima u Banjaluci.

Tako Grad, kaže on, gubi značajniji iznos.

Poziv Vladi da se uključi

Više detalja je imao gradski menadžer Bojan Kresojević, koji je rekao da će uputiti poziv za sastanak ministru poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede RS Borisu Pašaliću, predstavnicima „Šuma RS“ i Privredne komore RS, kako bi pričali o problemima, koji su nastali oko peleta.

„Mislim da je rješenje u donošenju sistema kvota za svako domaćinstvo, odnosno ZEV i da se na taj način prvo namire zahtjevi domaćih potrošača, a tek onda da bude omogućen izvoz“, rekao je Kresojević. Na sastanku koji bi trebao da se održi u ponedjeljak će biti predloženo da se cijena peleta smanji na 400 KM po toni.

„Pozvane su i „Šume RS“ da vidimo šta oni trebaju da urade, ali oni definitivno trebaju povećati realizaciju plana“, kazao je Kresojević.

Ovo nije prvi put da Kresojević predlaže da Ministarstvo privrede, šumarstva i vodoprivrede RS ograniči cijene peleta, što nije naišlo na odobravanje resornog ministarstva.

Oni su to nezadovoljstvo nedavno izrazili objavom u kojoj su naveli da Kresojević obmanjuje javnost izjavom da „Ministarstvo jedino ima nadležnost da utiče na tržište kako bi se snizila cijena peleta“.

„Čudno je da svojevremeno jedan od najboljih studenata Ekonomskog fakulteta ne poznaje zakone tržišta koji govore da Vlada i ministarstva ne mogu i ne smiju uticati na slobodno tržište roba i usluga, jer su to temeljne politike na privrednom prostoru Evrope“, naveli su ranije u Ministarstvu.

Skupština grada Banjaluka je na zadnjem ovogodišnjem zasjedanju donijela odluku kojom je odobrena isplata subvencija za preduzeće „Eko toplane“ u iznosu od oko dva miliona KM. Subvencije su odobrene kako ne bi došlo do povećana cijene grijanja, zbog rasta troškova ovog preduzeća, koje je zaduženo za održavanje gradskog grijanja u Banjaluci.

CAPITAL: V. POPOVIĆ

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Banjaluka neće subvencionisati zgrade koje se griju na pelet

    1. Marko

      Zašto se subvencionišu Eko toplane kada je u njima privatni kapital 51%, imamo strateškog privatnika, a ostali privatni snabdjevači nebitni?

    2. Korisnik grijanja

      Interesantno
      U Gradu Banjaluka ima 6 firmi koje se pored privatne Eko toplane bave isporukom toplotne energije one zajedno griju oko 12000 grejnih jedinica.Samo u jednoj firmi koja je grijala preko 6000korisnika ostalo je cca800 korisnika jer nisu hteli prihvatiti korekciju cjena.
      Pitanje je hoceli biti struje za sve ove korisnike kao i ostale gradjane.
      Grad pomogao privatnoj toplani a nije ostalim isporuciocima grijanja.
      OPET RAZDVAJAJU KOME POMOCI.

    3. Vlado

      ….„Čudno je da svojevremeno jedan od najboljih studenata Ekonomskog fakulteta ne poznaje zakone tržišta koji govore da Vlada i ministarstva ne mogu i ne smiju uticati na slobodno tržište roba i usluga, jer su to temeljne politike na privrednom prostoru Evrope“, naveli su ranije u Ministarstvu…….

      U ovom pasusu je sva esencija bezobrazluka, osionosti i diletantizma izvršne vlasti u RS, koja je oblikovana prema kalupu njihovog vođe iz Bakinaca.