Capital.ba

Bajec: Od Nove godine mjere protiv rasta javnog duga

12.12.2011. / 15:03

BEOGRAD, Ekonomski savjetnik srpskog premijera Jurij Bajec izjavio je danas da je Srbija stigla do granice zaduživanja i da će vlada odmah poslije Nove godine morati da donese mjere koje će onemogućiti dalje jačanje javnog duga.

Vlada će to, prema zakonu, morati da uradi kad javni dug početkom naredne godine pređe granicu od 45 odsto učešća u bruto domaćem proizvodu (BDP), prema metodologiji Ministarstva finansija, rekao je on novinarima.

Prema metodologiji Ministarstva finansija javni dug još nije prešao dozvoljenu granicu od 45 odsto BDP-a, dok je prema metodologiji koju korisiti Narodna banka Srbije (NBS) javni dug u BDP-u učestvuje sa 46,7 odsto.

Bajec je rekao da će jedna od mjera već biti ugrađena u republički budžet za 2012, a to je da fiskalni deficit ne smije da bude dozvoljenih 4,5 odsto, nego samo 4,25 odsto.

Vlada će morati da nađe mjere koje će smanjivati odnos između javnih prihoda i javnih rashoda, rekao je on i dodao da će vjerovatno biti potrebne uštede u javnim rashodima da bi granica javnog duga ostala na dozvoljenom nivou.

Bajec je rekao da Srbija formalno nije u krizi javnog duga, ali je istakao da država ne smije da dozvoli rast iznad dozvoljene granice od 45 odsto.

“To je veoma važan test za državu, koja mora da kroz budžet za iduću godinu i kroz program ekonomske politike pokaže da se ne smije preći to ograničenje, jer bi time bio ugrožen kredibilitet države”, rekao je savjetnik srpskog premijera.

Bajec je naveo da bi povećanje javnog duga dovelo u pitanje funkcionisanje aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i ugrozilo buduće zaduživanje države, kojim mora da se refinansira postojeći javni dug.

On je rekao da garantuje da bi zahtjevi nekih privrednika da javni dug treba da se poveća, recimo, na 60 odsto doveli kamate da sljedeće pozajmice države budu mnogo veće – od oko sedam odsto.

Prema riječima Bajeca, može se očekivati da će se država protiv povećanja javnog duga boriti i mjerama za poboljšanje naplate javnih prihoda u nekim dijelovima, kao što je naplata socijalnih doprinosa.

Rezerve za uštede postoje i u javnim nabavkama, a možda se dirnu i neke subvencije, ali ne u poljoprivredi, rekao je on i istakao da je veoma važno da vlada neće ići na povećanje poreskih stopa do izbora.

Bajec je pozvao NBS i vladu da sa Zavodom za statistiku metodološki ujednače podatke obračuna bruto domaćeg proizvoda, jer je zbog različitih metodologija koje koriste po jednima BDP nominalno u tekućim cijenama ispao veći, a po drugima manji. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!